Erdogan navštívil tureckou menšinu v severovýchodním Řecku

Zahraničí
8. 12. 2017 20:56
Prezident Erdogan s Turky v v Komotini.
Prezident Erdogan s Turky v v Komotini.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil tureckou komunitu v Komotini, městě v severovýchodním Řecku, jež dříve patřilo do Osmanské říše. Ve čtvrtek své hostitele popudil tvrzením, že Atény 130 tisíc příslušníků muslimské menšiny diskriminují, napsala dnes agentura Reuters.

"Učinili jsme velmi důležitá rozhodnutí, abychom uspokojili potřeby etnických Řeků, kteří jsou tureckými občany. Máme tedy právo očekávat, že se Řecko zachová stejně," prohlásil Erdogan před davem shromážděným u místní školy. Ankara často kritizuje Atény, že místní muslimské duchovní - známé jako muftíové - dosazují místo toho, aby uznaly ty, jež si zvolí místní obyvatelstvo.

Erdogan je prvním tureckým prezidentem, který Řecko za posledních 65 let navštívil. Čtvrteční jednání s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopulosem ovšem poznamenal spor o mírovou smlouvu z Lausanne z roku 1923, která ustanovila budoucí vztahy obou zemí po vzájemném vojenském konfliktu.

Pavlopulos svému tureckému protějšku řekl, že smlouva "nepotřebuje revizi nebo aktualizaci". "Platí taková, jaká je," dodal s tím, že smlouva neposkytuje prostor pro územní spory a jasně stanovuje status muslimské menšiny v Řecku.

Před mešitu v Komotini přišly Erdogana přivítat stovky lidí. Jeho pobočníci nesli pytle, z nichž turecký prezident rozdával dětem hračky. Někteří lidé z davu, jímž si Erdogan razil cestu, provolávali "Vůdce". Na okolních budovách byli rozmístěni řečtí odstřelovači.

"Erdogan je v místní muslimské komunitě nesmírně oblíbený. Je to obyčejný muž a má blízko k lidem," řekl agentuře Reuters 57letý zemědělec Ahmet Hoca. "Co odpovíte, když se vás někdo zeptá, jestli máte raději svou matku, nebo svého otce? Máte rádi oba," komentuje pozici menšiny mezi Řeckem a Tureckem jeden z místních, 64letý Hussein Kara.

Po konci první světové války a rozpadu Osmanské říše zbavila smlouva z Lausanne Řecko istanbulského evropského předpolí a oblasti města Izmir v nynějším západním Turecku. V rámci dohody došlo k výměně obyvatelstva - zhruba 1,3 milionu etnických Řeků a 356 tisíc Turků přešlo na druhou stranu nové hranice. Ujednání ovšem nepamatovalo na muslimské obyvatelstvo v západní Thrákii, kde leží i město Komotini, a na více než 200 tisíc Řeků, kteří tehdy žili v Istanbulu. Nyní jejich počet ve městě na Bosporu nepřesahuje 3000.

Řecku po uzavření smlouvy zůstaly prakticky všechny ostrovy v Egejském moři, včetně těch, které jsou v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ