Erdoganův pobočník chce ženám zakázat smát se a radovat

Zahraničí
30. 7. 2014 09:20
Už zase tlachají a drbou.
Už zase tlachají a drbou.

Místopředseda turecké vlády Bülent Arinç si zoufá nad úpadkem mravů a morálky. Vinu vidí hlavně u žen - nejraději by jim mimo jiné zakázal hlasité projevy emocí a radosti na veřejnosti. Takový smích se podle něj neslučuje s cudností.

Turkyně si to ale nenechávají líbit a na vicepremiérův projev reagují kampaní na sociálních sítích, kam posílají své rozesmáté fotografie.

Podle Arinçe je velkým problémem nedostatek hodnot. Ctnost, říká, zdobí jak ženy, tak muže. Svůj káravý prst ale míří hlavně na ženy. "Kde jsou naše dívky, které lehce zčervenají, skloní hlavu a odvrátí oči, když se podíváme do jejich tváří, čímž se stávají symbolem cudnosti?"

Tak takové křepčení na veřejnosti ne.Ženy by se neměly po mobilních telefonech vybavovat o banalitách a neměly by se na veřejnosti ani hlasitě smát, prohlásil místopředseda turecké vlády k muslimskému svátku, kterým končí postní měsíc ramadán.

Kritizoval podle něj neblahé společenské jevy, k nimž zařadil televizní seriály, jež mládež zaměřují na sex, ba doslova jsou na něm závislí, a obecně materiální orientaci společnosti. Lidé by podle něj měli znovu objevit korán a číst si v něm.

"Cudnost je velmi důležitá, není to jen slovo."

Vicepremiér, který hovořil u příležitosti svátku fitr před mužským publikem, se zaměřil také na povrchní konverzaci při telefonování. "Co se u vás děje? Co se stalo Ayşině dceři? Kdy je svatba?" napodoboval tlachání konzervativní politik a dodal, že by bylo lepší, kdyby si o takových věcech i třeba receptech na vaření lidé promluvili tváří v tvář.

Zkrátka, starostlivý politik se obává úpadku společnosti.

Tisíce tureckých žen v odpovědi na vicepremiérova slova umístily na Twitter a Instagram snímky, na nichž jsou zachyceny, jak se usmívají či smějí na celé kolo. Podle serveru BBC News bylo zaznamenáno více než tři sta tisíc tweetů užívajících turecký výraz pro smích kahkaha či napsaných pod podobným klíčovým slovem.

Mnozí přispěvatelé vyzvali vládu, aby řešila raději závažné otázky jako znásilnění, domácí násilí a sňatky nedospělých dívek než téma žen chechtajících se na veřejnosti.

Bülent Arinç mezi ženami.Ke kritice se podle BBC připojila i řada mužů v Turecku. "Doufám, že je to jen vtip," podotkl na Twitteru známý turecký televizní hlasatel Fatih Portakal.

"Pokud se ženy nesmějí na veřejnosti smát, pak by muži neměli na veřejnosti plakat," dodal s očividnou narážkou na vicepremiérovu pověstnou slabost uronit slzu při poslechu proslovů předsedy vlády Recepa Tayyipa Erdogana.

Hlavní kandidát opozice pro prezidentské volby Ekmeleddin Ihsanoglu v kritickém komentáři k Arinçově názorům řekl, že Turecko "potřebuje víc než cokoli jiného, aby se více smály ženy i všichni ostatní".

Turecký deník Hürriyet si všiml Arinçova názoru na konzumní styl života. Místopředseda vlády vyzval Turky, aby používali automobily, pouze je-li to nezbytné. Prohlásil, že i kdyby v Nilu tekla jen ropa, nestačila by k výrobě benzinu pro všechna auta.

Autor: - pp -, ČTK Foto: Shutterstock , bulentarinc.com.tr

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ