EU slibuje záchranu jaderné dohody, hlásí Írán

Zahraničí
19. 5. 2018 10:30
hlavní íránský jaderný vyjednávač Alí Akbar Sálehí.
hlavní íránský jaderný vyjednávač Alí Akbar Sálehí.

Evropská unie slíbila Íránu zachování závazků z jaderné dohody se světovými mocnostmi navzdory nedávno ohlášenému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o jejím vypovězení Spojenými státy a uvalení sankcí na Írán. V Teheránu to řekl viceprezident a předseda íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Na Evropany naléhal, aby rychle konkretizovali své závazky a varoval, že jinak většina íránského obyvatelstva vedení donutí vedení země od dohody odstoupit.

"Doufáme, že se jejich snahy (unijních států) promění ve skutek... Akce Ameriky ukazují, že USA nejsou důvěryhodnou zemí v mezinárodních jednáních," řekl Sálehí na společné tiskové konferenci s evropským komisařem pro klimatické změny a energie Miguelem Cañetem. Ten přicestoval do Teheránu v pátek v noci na dvoudenní návštěvu, jejímž hlavním cílem je ujistit Írán, že EU chce zachovat obchod s Íránem navzdory americkému vypovězení jaderné dohody.

"Zachovat jadernou dohodu je zásadní pro mír v regionu," řekl Cañete, který je prvním západním představitelem, přijatým v Teheránu od oznámení Trumpova rozhodnutí. Je jisté, že tu jsou "evidentní těžkosti se sankcemi", dodal. "Budeme muset žádat odchylky, zproštění pro podniky, které investují" v Íránu, řekl.

"Pan Cañete nám slovně předložil určité návrhy a opatření zaměřené na vyvážení amerického rozhodnutí a my doufáme, že nabudou konkrétní podoby," prohlásil íránský jaderný šéfvyjednávač Sálehí. "V opačném případě budeme nuceni přijmout rozhodnutí, které si osobně nepřeji," dodal.

Dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel Írán se šesti světovými mocnostmi (USA, Rusko, Německo, Francie, Británie a Čína) a Evropskou unií v roce 2015 výměnou za zrušení většiny západních sankcí proti Teheránu v následujícím roce.

Trump ale letos 8. května oznámil, že USA od dohody odstoupí. Označil ji za neúčinnou a poukázal mimo jiné na to, že se nevztahuje na balistické rakety vyvíjené Teheránem. Otázce týkající se těchto raket se dnes Sálehí vyhnul. Podle něj jde o téma "spadající do kompetence ministra zahraničních věcí". Se šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem se Cañete má sejít v neděli před svým návratem do Bruselu.

Od Trumpova oznámení jednají evropští lídři o tom, jak ujednání přesto udržet, zajistit unijní hospodářské zájmy a zároveň to, že Írán nezíská jaderné zbraně. Teherán hned po oznámení kroku Washingtonu reagoval prohlášením, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zabezpečit, opět začne s obohacováním uranu. "Míč je na straně hřiště Evropské unie," řekl dnes Sálehí.

"Vyslali jsme našim íránským přátelům poselství, že dokud budou dodržovat dohodu, budou Evropané plnit své závazky. A oni řekli totéž ze své strany," prohlásil Cañete.

"Vynasnažíme se zintenzívnit své obchodní toky, což je velmi pozitivní pro íránskou ekonomiku," dodal. EU byla svého času největším dovozcem íránské ropy, v současné době odebírají 70 procent její produkce Čína a další asijské státy.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

OSN: Zásah USA ve Venezuele je porušením práva. Svět je nebezpečnější

Zahraničí
6. 1. 2026
ilustrační foto

USA už plánují plně obnovit těžbu ropy ve Venezuele. Bude to ale drahé

Zahraničí
6. 1. 2026
ilustrační foto

U prezidentského paláce v Caracasu se znovu objevily drony a zněly výbuchy

Zahraničí
6. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ