EU vyzvala Rusko a Asada k zastavení násilí v Aleppu

Zahraničí
17. 10. 2016 17:38
Jednání ministrů. Slovák Miroslav Lajčák mluví s Federicou Mogheriniovou.
Jednání ministrů. Slovák Miroslav Lajčák mluví s Federicou Mogheriniovou.

Země Evropské unie důrazně vyzývají Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Aleppa a aby vytvořily podmínky k příměří a k tomu, aby se do města dostala humanitární pomoc. Novinářům to na okraj schůzky ministrů zahraničí unijní osmadvacítky řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

"Prioritou je záchrana lidí v Aleppu," prohlásila Mogheriniová. EU bude podle ní v této věci co nejtěsněji spolupracovat s OSN. "Je to výzva k zastavení konfliktu, a především k zabránění dalšímu krveprolévání v Aleppu," doplnil ji šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

V prohlášení země EU zdůraznily, že pokračující násilí v Halabu znamená nevídané utrpení pro tisíce obyvatel města. Asadův režim a jeho spojenci, především Rusko, se v ofenzivě podle EU zjevně nepřiměřeně a cíleně soustředí na nemocnice, lékařský personál, školy a další nutnou infrastrukturu. Připomenuto je také používání barelových a kazetových bomb i chemických zbraní, které dál násobí civilní oběti včetně žen a dětí, a které "by mohlo být pokládáno za válečný zločin".

Podle Zaorálka nejsou vyloučené sankce vůči těm, kdo mají přímý podíl na stávající situaci ve městě. Zaorálek soudí, že unie by k takovým sankcím měla přistoupit, pokud se situace do dvou či tří týdnů nezmění a vyvražďování obyvatelstva by pokračovalo. V textu dokumentu o jednání ministrů však přímo konkrétní termín podle Zaorálka zmíněn není. Unie by sankce cílila na přesně identifikované osoby odpovědné za pokračující bombardování, například na vojenské velitele. Opatření rozhodně nemají za cíl zhoršit už tak špatnou situaci civilistů v zemi, vysvětlil Zaorálek.

V jednomyslně přijatém společném prohlášení EU je podle českého ministra obsažena také výzva Rusku, aby si uvědomilo svou odpovědnost za vývoj v Sýrii. Už ve čtvrtek a v pátek se v Bruselu koná říjnový summit EU. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky na něm mají podle dlouhodobého plánu kromě jiného diskusi o dalším přístupu EU k Rusku. Je zřejmé, že syrské dění se do debaty summitu promítne.

Mogheriniová také oznámila, že Evropská unie začne co nejdříve organizovat rozhovory s klíčovými hráči regionu, včetně Íránu, Saúdské Arábie či Turecka, a se zástupci syrské opozice, občanské společnosti a menšin o uspořádání země po konci konfliktu. V oblastech jako budování státu, obnova a snaha pomoci usmíření má podle Mogheriniové EU dlouhodobě svou "přidanou hodnotu".

Tyto rozhovory mají podle ní doplnit ostatní diplomatické inciativy směřující k uklidnění v Sýrii, jako jsou zatím nepříliš úspěšné rozhovory ve švýcarském Laussanne. Ideálně by prý mohly pomoci najít společný výchozí bod k diskusi pro různé syrské skupiny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Olivier Matthys

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ