EU zařadila vojenské křídlo Hizballáhu na seznam teroristů

Zahraničí
22. 7. 2013 13:37
Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh (vlevo).
Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh (vlevo).

Ministři zahraničí Evropské unie se rozhodli zařadit vojenské křídlo libanonského hnutí Hizballáh na evropský seznam teroristických organizací.

Česká republika spolu s dalšími státy přistoupila na kompromis, který zaručuje, že bude pokračovat podpora Evropské unie stabilitě Libanonu, včetně finanční a humanitární pomoci. S tímto kompromisem přišla minulý týden šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Česká republika spolu s Irskem, Maltou, Rakouskem a několika dalšími státy dosud zdůrazňovala, že by zařazení vojenského křídla Hizballáhu mohlo destabilizovat Libanon, kde je Hizballáh ve vládě. Připomínala také potíže při rozlišování vojenského a politického křídla hnutí. Proti byl i libanonský premiér i prezident.

S kompromisem přišla minulý týden šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.Hizballáh rozhodnutí EU nekomentoval. Jeho vůdce šajch Hasan Nasralláh už ale v květnu, kdy se o úmyslech unie hovořilo, řekl že zařazení Hizballáhu na seznam bude pouhým "inkoustem na papíře".

Rozhodnutí EU uvítal Izrael, který s Hizballáhem bojoval v několika konfliktech. "Po letech zvažování se skoncovalo s úvahami o legitimnosti Hizballáhu. Teď je celému světu jasné, že je to teroristická organizace," řekla dnes izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová.

Celou iniciativu vedla především Británie a zdůvodňovala to údajným podílem Hizballáhu na teroristickém útoku před rokem v Burgasu v Bulharsku, kde zahynulo pět izraelských turistů. Je důležité, aby na teroristický útok na evropské půdě přišla jasná odpověď, řekl ráno britský ministr zahraničí William Hague.

Hizballáh popírá, že by měl s atentátem něco společného. Řadu evropských zemí však popuzují i aktivity tohoto hnutí v Sýrii zmítané občanskou válkou. Příslušníci hnutí tam bojují na straně prezidenta Bašára Asada.

Rozhodnutí o zařazení na černou listinu muselo být přijato jednomyslně. Znamená také, že představitelé vojenského křídla Hizballáhu mají zákaz vstupu do EU a že budou zmrazena jejich aktiva v Evropě.

Hizballáh popírá, že by měl s loňským atentátem v Burgasu něco společného.Již minulý týden ale nejmenovaný vysoký představitel EU připustil, že nebude snadné sankce v praxi uplatnit. Vojenské křídlo Hizballáhu nemá žádný právní status a bude složité určit, na koho se sankce vztahují, řekl tento představitel.

Unie dosud odolávala tlaku Izraele a USA, aby byl Hizballáh zařazen na seznam teroristických skupin. Hizballáh je na takovém seznamu v Izraeli od roku 1989, v USA od roku 1997, v Kanadě od roku 2002 a v Austrálii od roku 2003.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ