Na svou první návštěvu palestinského pásma Gazy přijel exilový šéf radikálního islamistického hnutí Hamas Chálid Mišal. V čele delegace politického byra Hamasu přicestoval Mišal do Gazy u příležitosti oslav 25. výročí založení tohoto hnutí, řazeného Izraelem a Spojenými státy k teroristickým organizacím. V pásmu se zdrží jenom asi 48 hodin a v sobotu se zúčastní hlavních oslav v Gaze.
Do pásma Gazy vjel Mišal z Egypta přes hraniční přechod Rafáh spolu s delegací politického vedení Hamasu, manželkou a dcerami. Po vstupu do pásma poklekl a políbil zemi. Dostalo se mu pak triumfálního uvítání od předsedy vlády Hamasu v pásmu Gazy Ismáíla Haníji, avšak Mišal nechal odstranit červený koberec, který mu vedení z Gazy nachystalo. Hnutí, které vládne v pásmu od uchopení moci v roce 2007, prezentuje Mišalovu návštěvu jako znak posílení své pozice po krvavém konfliktu s Izraelem z konce listopadu.
"Dnes je Gaza, zítra to bude Ramalláh a po něm Jeruzalém, Haifa a Jaffa," shrnul Mišal před mikrofony vizi Hamasu o budoucí Palestině.
Hamas k oslavám svého vzniku pozval také zástupce strany Fatah, která vládne západnímu břehu Jordánu. Fatah pozvání přijal, i když s Hamasem se od vojenské porážky v Gaze v roce 2007 zatím nesmířil. Podle agentury Reuters je Mišal vůči Fatahu smířlivější než Haníja.
Hamas popřel zprávy, podle nichž si vyžádal od Izraele záruku, že se Izraelci nepokusí Mišala za jeho pobytu v Gaze zabít.
Sobotní oslavy se mají konat na otevřeném pódiu, na něž už byla nainstalovaná maketa rakety, kterou Palestinci při listopadovém konfliktu s Izraelem vypálili na Tel Aviv. Izrael při svých náletech velkou část raketového arzenálu Hamasu údajně zničil.
"Mohou si v ulicích tančit, jak chtějí, ale jejich vedení dobře ví, jakou škodu utrpěli," sdělil nejmenovaný izraelský představitel.
Týdenní boje, při nichž zahynulo přes 160 Palestinců, posílilo podle analytiků Hamas zejména mezi sunnitskými muslimy. Pásmo Gazy už navštívili vrcholní představitelé Kataru, Egypta a Turecka.
Rád by umřel
"Doufám, že mi Bůh prokáže laskavost umřít jako mučedník v Gaze," stálo v jeho prohlášení k novinářům v salonku hraničního terminálu. Byly tam vystaveny trosky auta, v němž byl při izraelském útoku 14. listopadu zabit velitel ozbrojeného křídla Hamasu Ahmad Džabarí. Právě jeho smrt se považuje za důvod k eskalaci listopadových bojů, i když už předtím Palestinci stříleli rakety na Izrael.
Šestapadesátník Mišal jako dítě odešel s rodinou do exilu v roce 1967 a o osm let později pásmo krátce navštívil. Svou dnešní cestu označil "za třetí narození". Podruhé se prý narodil v roce 1997, když přežil izraelský pokus o likvidaci v Jordánsku. Izraelští agenti se ho tam pokusili otrávit na příkaz tehdejšího i nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua. Jordánský král ale přinutil Izrael omluvit se a dodat protilátku, která Mišalovi zachránila život.
Dnes měl Mišal na programu ještě návštěvu bydliště zakladatele Hamasu, šajcha Ahmada Jasína, zabitého Izraelem v roce 2004.
Mišalovu návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Po celém pásmu Gazy byly rozmístěny stovky policistů a bezpečnostních agentů, stejně jako ozbrojených příslušníků vojenské složky Hamasu, Brigád mučedníka Izzuddína Kásama.
Hamas je považován za teroristickou organizaci v Izraeli, v USA i v Evropské unii. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor dnes prohlásil, že Izrael nedělá rozdíly mezi jednotlivými vůdci Hamsu. "Hamas je Hamas," řekl.
Oslavy, kvůli nimiž jsou ulice Gazy vyzdobeny zelenými prapory Hamasu, připadají datem na zahájení prvního palestinského protiizraelského povstání v roce 1987. Hamas byl založen o několik dní později.