Mezinárodní experti na atomovou energii obvinili Bílý dům, že přehání severokorejskou nukleární hrozbu. Tvrzení o velkém nebezpečí mělo podpořit americkou teorii o "ose zla" stejně, jako když před pěti lety Spojené státy přeháněly možnosti Saddáma Husajna.
Obvinění přicházejí krátce poté, co Pchjongjang odkryl první podrobnosti o svém jaderném programu. Severokorejci přiznávají třicet kilogramů plutonia, které by stačily na výrobu šesti bomb. To je však podle analytiků spodní mez.
Severokorejci sice propásli 25. února už druhý termín na zveřejnění všech údajů o svém jaderném programu, ale podle odborníků je na místě otázka, jestli stalinistická země vůbec nějaké nebezpečí představuje. Její jediná jaderná zkouška totiž skončila fiaskem.
Nejsou trubky jako trubky
Největší zájem je o severokorejský uranový program, který by mohl vést delší cestou ke stejnému konci, tedy jaderné zbrani. Komunisti však něco takového popírají.
Američané v roce 2002 obvinili Severokorejce z podvádění. Zachytili náklad hliníkových trubic, které mohly být použity pro plynové centrifugy na obohacování uranu. USA však od té doby obvinění stáhly.
"Je to stejné jako s iráckým jaderným programem. V obou případech šlo o trubky," řekl David Albright z Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost. Také poukázal na fakt, že kvůli obviněním Severokorejci odstoupili od dohody o nešíření jaderných zbraní a začali znovu produkovat plutonium.
Jiný západní expert prohlásil, že "je vysoce nepravděpodobné, že by měli úplný program". A když už Američané z obohacování uranu udělali problém "je pro (Severní Koreu) těžké dokázat, že ho nemají". Je to další ozvěna Iráku.
Foto: Reuters a AP