Exprezident USA <span>Carter v Sýrii</span>. Bílý dům se mračí.

Zahraničí
18. 4. 2008 20:45
Vítání na Americké univerzitě v Káhiře. Carterova cesta regionem.
Vítání na Americké univerzitě v Káhiře. Carterova cesta regionem.

Bývalý americký prezident James Carter se i přes odmítavý postoj Washingtonu a Tel Avivu dnes v Damašku sešel s vůdcem radikálního hnutí Hamas Chálidem Mišalem. Hlavním tématem rozhovoru byly podle agentury Reuters možnosti, jak zapojit Hamas, který USA i Izrael vedou na seznamu teroristických organizací, do mírového procesu mezi Palestinci a Izraelem.

Carter, který cestuje po Blízkém východu, aby se pokusil pomoci oživit mírový proces, by měl s Mišalem jednat i o osudu izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého unesl Hamas již před téměř dvěma lety.

Carter je přesvědčen, že schůzka posune kupředu úsilí o osvobození izraelského vojáka, uvedl podle Reuters nejmenovaný zdroj, obeznámený s přípravou schůzky.

Od Carterovy cesty na Blízký východ, zejména od jeho setkání s představiteli Hamasu, se od samého počátku distancovala izraelská vláda i americké ministerstvo zahraničí.

Během pobytu v Izraeli se s Carterem odmítl setkat nejen premiér Ehud Olmert, ale i další politici. Nebyl mu povolen ani vstup do pásma Gazy ovládaného Hamasem ani jiné aktivity a také mu nebyla poskytnuta bezpečnostní ochranka.

Americká ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová Carterovy schůzky s Hamasem již dříve odmítla, protože toto hnutí je "hlavní překážkou míru". Bílý dům zdůraznil, že Carterova aktivita je čistě osobního charakteru.

Podle palestinského komentátora Alího Badvána by Carterovy styky s Hamasem mohly narušit snahu USA a Západu o izolaci skupiny, která se odmítá vzdát ozbrojeného boje a uznat dřívější izraelsko-palestinské dohody.

Carter se již ve čtvrtek v Káhiře sešel s dvěma z vůdců Hamasu. Ti mu údajně sdělili, že by přistoupili na mírovou smlouvu s Izraelem, kterou by vyjednal předseda palestinské samosprávy a šéf soupeřícího hnutí Fatah Mahmúd Abbás, pokud by ji Palestinci odsouhlasili v referendu.

Jeden z nich, Mahmúd Zahar, nicméně tento týden uvedl, že jakémukoliv mírovému procesu musí předcházet mimo jiné odchod Izraele z území zabraných ve válce z roku 1967, zrušení židovských osad a také pozemní, vzdušné i námořní blokády palestinských území.

Carter tvrdí, že Hamas musí být zapojen do akcí, jež by mohly vést k míru v oblasti. Při své blízkovýchodní cestě zároveň vyjadřoval sympatie s Palestinci a blokádu pásma Gazy označil za zločin.

Foto: Reurers a AP

Autor: ČTK

Další čtení

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ