Fanoušci prezidenta Jemenu rozprášili demonstranty

Zahraničí
14. 2. 2011 16:40
Přiznivci prezidenta Sáliha (vlevo) se pustili do křížku s jeho odpůrci.
Přiznivci prezidenta Sáliha (vlevo) se pustili do křížku s jeho odpůrci.

Tisíce studentů a právníků dnes vyšly do ulic v jemenské metropoli Saná, aby požadovaly demisi prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Stoupenci jemenské vlády je však zahnali na útěk lahvemi, dýkami a kameny. Demonstraci stejně jako v minulých dnech pořádají studenti a příslušníci občanských iniciativ. Parlamentní opozice se k protestům nepřipojila.

"Po Mubarakovi Alí," skandovali demonstranti. Srovnávali jemenského prezidenta s Husním Mubarakem, který v pátek po téměř třítýdenních protestech odstoupil. Alí Abdalláh Sálih je u moci 32 let, Mubarak vládl v Egyptě 30 let. "Lid si přeje pád režimu," opakovali demonstranti hlavní slogan protestního hnutí v Egyptě.

Demonstranti se shromáždili před univerzitou v Saná a snažili se postupovat směrem na náměstí Tahrír (Osvobození). Stejnojmenné náměstí v Káhiře bylo v uplynulých více než dvou týdnech střediskem masových protivládních protestů.

Pořádkové síly však v Saná instalovaly ostnaté dráty, aby protestujícím v přístupu na náměstí zabránily. Minulý týden se tu utábořili stoupenci prezidenta Alího a postavili si tu stany.

Mezi demonstranty a stoupenci vlády propukly potyčky, příznivci prezidenta na demonstranty zaútočili lahvemi, dýkami a kameny. Policie se snažila obě skupiny oddělit střelbou do vzduchu. Pět osob bylo podle opozičních zdrojů zraněno.

Změnu režimu požadovalo také několik tisíc lidí v Táizzu jižně od metropole. Policie demonstraci rozehnala. Nejméně osm osob bylo podle svědků zraněno.

Jemen je jedním z nejchudších arabských států a baštou bojovníků teroristické sítě al-Kajda. Sálihova vláda je prolezlá korupcí a mimo metropoli má prý jen malou moc.

Dál ani krok. Ostnatý drát v Saná.Desetitisíce stoupenců jemenské opozice proti prezidentovi manifestovaly na začátku měsíce. Sálih se ještě před zahájením demonstrací pokusil uspokojit opozici řadou ústupků. Oznámil mimo jiné, že nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013 a že nepředá moc svému synovi. Opozici pak vyzval, aby obnovila dialog s vládou.

Demonstrace proti prezidentovi a na oslavu Mubarakova odchodu se v centru Saná konaly také v pátek a v sobotu.

Parlamentní opozice neuspořádala demonstraci od pochodu v Saná ze 3. února, jehož se zúčastnily desetitisíce jejích stoupenců. V neděli oznámila, že s obnovením dialogu s vládou souhlasí. Prezident Sálih zdůraznil, že je třeba vytvořit vládu národní jednoty, která bude dohlížet na proces ústavních reforem a na konání parlamentních voleb.

Prezident, jeden z klíčových spojenců Spojených států v boji proti al-Kajdě, kvůli situaci v zemi odložil návštěvu USA plánovanou na konec února.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ