Palestinské hnutí Fatah se omlazuje a zbavuje se nálepky korupčníků. Na sjezdu, který se koná poprvé po dvaceti letech, byl zvolen staronovým vůdcem organizace předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. V interních stranických volbách se dostal do vedení ale také někdejší generální tajemník Marván Barghútí.
Barghútí, který si v izraelském vězení odpykává doživotní trest za organizování vražd Židů, je mezi mnohými Palestinci oblíbený. V minulosti byl dokonce považován za nástupce zemřelého Jásira Arafata.
Své pozice ve vedení vládní strany však ztratila více než polovina z desítky představitelů takzvané staré gardy. Svou vedoucí funkci má už od soboty jistou dosavadní vůdce Fatahu a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
Podle Džibrila Radžúba, jednoho z nových členů, vyšel Fatah z volby nového vedení "sjednocen a posílen". Byli prý odstaveni příslušníci starší generace, což je významné před parlamentními volbami, které se mají konat v lednu.
Nový začátek, pryč s korupcí
Sjezd Fatahu se koná poprvé po 20 letech a podle Abbáse strana potřebuje ukázat zklamaným voličům nový začátek. Hnutí, které vedl 40 let Arafat až do své smrti v roce 2004, se chce zbavit především nálepky zkorumpovanosti, jež v roce 2006 vedla k prohře ve volbách ve prospěch Hamasu. Ten se o rok později násilím zmocnil vlády v pásmu Gazy a způsobil rozkol palestinského hnutí za nezávislost.
Do výkonného orgánu strany však byl zvolen také kontroverzní Muhammad Dahlan, který zastával různé posty v palestinské samosprávě a byl i vojenským velitelem pásma Gazy.
Většina sjezdu v Betlémě na západním břehu Jordánu se konala za zavřenými dveřmi. Sjelo se na něj kolem 2000 delegátů.
Na 18 z 21 míst v ústředním výboru kandiduje 96 lidí, z toho šest žen. O 80 křesel ze 128 v revoluční radě se bude ucházet 617 kandidátů, včetně 50 žen. Na zbývající posty budou kandidáti jmenováni.
Fatah je jediná palestinská organizace, s jejímiž členy je Izrael ochoten jednat. Očekávalo se, že se podaří najít shodu mezi Fatahem a Hamasem a že vznikne jejich společná vláda, která bude zastupovat obě palestinská území. Zatím se to ale nepodařilo. Smírčí jednání zprostředkovává Egypt.
Foto: Reuters