Filipínci nechtějí být modré "ovce". Islamistům se prý nevzdají

Zahraničí
29. 8. 2014 13:40
Filipínské modré přliby.
Filipínské modré přliby.

Skupina filipínských pozorovatelů OSN je připravena se zbraní v ruce se bránit povstalcům bojujícím proti Damašku. Ve čtvrtek v nárazníkovém pásmu na Golanských výšinách rebelové zajali 43 příslušníků mise OSN z Fidži a desítkám pozorovatelů z Filipín brání v pohybu. Personál světové organizace je ozbrojen a může zbraně použít v sebeobraně. O propuštění Fidžijců se vyjednává.

Příslušníci radiální skupiny An-Nusra obsadili tento týden hraniční přechod Kunajtra a po čtvrtečním vpádu do nárazníkového pásma požadují, aby příslušníci mise OSN složili zbraně. Na tiskové konferenci to dnes řekl plukovník filipínské armády Roberto Ancan.

Zatím prý nepadl jediný výstřel, ale Filipínci jsou připraveni bojovat. "Naši vojáci jsou dobře vyzbrojeni a dobře vycvičeni. Jsou to disciplinovaní vojáci určení k udržení míru," řekl.

Fidžijský premiér Vorege Bainimarama řekl, že vojáci jeho země se dostali do zajetí při čtvrteční přestřelce povstalců se syrskými vojáky u Kunajtry. "Podle posledních informací jsou naši lidé v dobrém stavu a začalo jednání o jejich osvobození. Jsou to vojáci mírové mise, nikoli účastníci syrského konfliktu, jejich zadržení je neoprávněné," řekl premiér.

Nárazníkové pásmo je na Golanech od roku 1974 a jeho ostrahou je pověřeno 1223 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF. K dispozici mají lehké zbraně určené k obraně.

V pásmu jsou dvě hlídkovací stanoviště UNDOF, která jsou navzájem vzdálena čtyři kilometry. OSN ve čtvrtek oznámila, že povstalci blokují na místě 81 Filipínců, Ancan dnes tvrdil, že jde o 75 vojáků a že 40 jich je na jednom stanovišti a 35 na druhém.

Zajatí Filipínci na Golanech.Jde již o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Manila ale v sobotu oznámila, že má v úmyslu svůj kontingent čítající 331 mužů v říjnu z Golan stáhnout, jakmile skončí jeho mandát.
Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se stáhl jenom z části.

V misi v nárazníkovém pásmu jsou v současnosti zastoupeni kromě Filipínců a Fidžijců i vojáci z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu. Loni v červnu kvůli většímu ohrožení stáhlo svých 377 pozorovatelů Rakousko a pak také Chorvatsko. Řada rakouských komentátorů to označila za zbabělý útěk.

Český prezident Miloš Zeman naopak projevil zájem do rizikové oblasti poslat české vojáky.

Autor: - red -, ČTK , Reuters, AFPFoto: OSN

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ