Když se křesťané z jižních Filipín doslechli o dohodě mezi vládou a islámskými rebely na rozšíření muslimské domoviny na jejich ostrově, zpanikařili. Po panice přišlo odhodlání. S odhodláním zbraně.
„Začali jsme nakupovat nějaké zbraně, abychom mohli bránit rodiny a naší obec," řekl podle agentury Reuters farmář Berting, jehož země leží uprostřed převážně muslimské provincie na jihu ostrova Mindanao.
Berting sice odmítl říct své příjmení, zato se však rozhovočil o tom, jak před osmdesáti lety přišli jeho dědové do vlhkých džunglí jižních Filipín a usídlili se zde mezi muslimy.
Před čtyřiceti lety však propukl krvavý konflikt mezi katolíky a muslimy. Doposud si vyžádal na 120 tisíc obětí. Nyní se však přiblížila konečná dohoda a příští rok může nastat mír.
Po deseti letech přerušovaných vyjednávání se před měsícem vláda a největší povstalecká skupina islamistů dohodli na hranicích domoviny pro muslimy, kteří tvoří zhruba dvacet procent populace ostrova.
Křesťanům se to samozřejmě nezamlouvá.
„Pokud se tu věci nebudou vyvíjet dobře, mohli bychom prodat všechno co máme a odejít k mé sestře do jiné části Mindanaa. Mí sousedé si myslí to samé, odejdeme odtud a usídlíme se kdekoliv," řekl Berting.
Dveře otevřené pro všechny
V šedesátých letech bojovaly křesťanské a muslimské milice krvavé bitvy o vlastnictví pozemků. Křesťanů bylo tehdy víc, než původních obyvatel.
„Nechceme se vrátit do těch dob. Musí se vyvinout opravdové snahy z obou stran, aby se utišily obavy křesťanů z toho, že si muslimští sousedé budou nárokovat jejich domy a farmy," řekl ředitel Islámské vzdělávací organizace na Mindanau Moner Badžunaíd.
Místní politici v blízké provincii Severní Kotabato mají podobné zprávy z tamních křesťanských komunit. „Jsou to špatné zprávy. Nikdy jsme neplánovali rozdělit muslimy a křesťany. Naše dveře jsou otevřené pro všechny," prohlásil hlavní mírový vyjednavač povstalců z Islámské osvobozenecké fronty Moro (MILF) Mohaker Ikbal.
Okolo pěti procent z devadesátimilionové populace Filipín je muslimského vyznání. Jednaosmdesát procent lidí se hlásí ke křesťanství.
Minulý měsíc se vyjednavači vlády a MILF dohodli na pozemních a námořních hranicích muslimské rodové domoviny. Měl by se tak stabilizovat muslimský jih ostrova ve formě Bangsamoroské právní jednotky (BJE).
Nicméně všechny problémy nevyřeší jedna jediná dohoda. Vojenští vůdci mají velký zájem na pokračování konfliktu a hlavně svých kariér. Vyměnit zbraně za rýče nehodlají. I to je důvod, proč se zapojením do BJE souhlasila pouze polovina vesnic se kterými plán počítal.
Takové vyhlídky katolické osadníky děsí. „Nechceme aby se to stalo. Budeme bránit své farmy," prohlásil Bertig s odhodlaným výrazem a rukou na pušce.
Foto: Reuters