Životopisný film o Mustafovi Kemalovi Atatürkovi, který poprvé ukázal soukromý život tohoto výjimečného člověka, jenž vybudoval na rozvalinách osmanské říše moderní stát po západním vzoru, vyvolal v Turecku spory. Dokumentární film o životě Atatürka (1881-1938), který se v zemi těší hluboké úctě, zhlédlo od konce října více než půl milionu lidí, píše agentura AFP.
Snímek nazvaný Mustafa novináře Cana Dündara ukazuje autoritářský charakter vůdce tureckého národa, jeho vizionářskou a reformní energii, s níž dokázal vytvořit na troskách osmanské říše moderní zemi. Nezastírá však ani stinné stránky vůdce národa, který kouřil tři krabičky cigaret denně, holdoval alkoholu do té míry, že zemřel na cirhózu jater, a v posledních dnech života propadal hluboké melancholii.
Předešlý dokumentární snímek novináře Dündara o Atatürkově posledním roce, který vstoupil do kin v roce 1993, nevyvolal žádné spory, a naopak byl dokonce promítán dětem ve škole.
Tentokrát se film, vcelku kladně oceněný, setkal s četnou kritikou v zemi, kde je Atatürk zbožňován a kde jsou všude rozmístěny jeho sochy. Atatürkovo mauzoleum v Ankaře ročně navštíví miliony Turků. Urážka zakladatele moderního Turecka se trestá vězením.
Zneužití kultu osobnosti, který "otce národa" obklopuje, zejména při posledním ze tří vojenských převratů v roce 1980, oklestilo podle Dündara jeho myšlenky, učinilo z nich dogmata a zabránilo jejich správnému pochopení, ba dokonce vedlo až k jejich překroucení.
"Tato politika jen lidi od Atatürka vzdálila, ačkoli on byl radikálním revolucionářem," prohlašuje novinář a zdůrazňuje, že tohoto vůdce během let opouštěli jeho nejbližší spolupracovníci, z nichž někteří nebyli schopni pochopit dosah jeho vize.
Film rozdělil i turecká média. Někteří novináři dokonce vyzývají k jeho bojkotu. "Nechoďte na tento dokumentární film, odrazujte ty, kdo by ho chtěli vidět," psal Yigit Bulut v deníku Vatan.
Podle tohoto komentátora film snižuje Atatürka v očích mladých Turků a může sloužit jen zájmům islamistických kruhů v době, kdy je tak silná polarizace mezi laickým táborem a stoupenci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, která má kořeny v politickém islámu.
Ministr kultury Ertugrul Günay však kritikům rázně odpověděl: "Stále chceme, aby se na Atatürka pohlíželo trochu jako na nadčlověka bez poskvrny. Byla to přirozeně lidská bytost stejně jako ostatní, se svými nadějemi, zklamáními, hněvy i štěstím," řekl.
Foto: Profimedia, AP a archiv