Francie: Tajné služby potvrdily, že šlo o sarin. Byla to Asadova vláda

Zahraničí
26. 4. 2017 12:02
Oběti po chemickém útoku v Idlibu.
Oběti po chemickém útoku v Idlibu.

Analýza vzorků odebraných francouzskými tajnými službami v syrském Chán Šajchúnu ukázala, že chemický útok na toto město byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Sdělil to francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj není pochyb o odpovědnosti syrské vlády za incident, při němž 4. dubna zahynulo přinejmenším 80 lidí.

Francie podle Ayraulta ví ze "spolehlivých zdrojů", že postup výroby plynu použitého v Chán Šajchúnu je typický pro metodu vyvinutou v syrských laboratořích.

Západní země vinily Damašek z odpovědnosti za útok sarinem na Chán Šajchún od začátku. Syrská vláda tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Damašku. USA o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou leteckou základnu v Homsu.

"Francouzské zpravodajské služby mají za to, že jedině (syrský prezident) Bašár Asad nebo nejvlivnější osoby z jeho blízkého okolí mohly dát rozkaz k použití chemických zbraní," uvádí se podle agentury Reuters ve zprávě tajných služeb, o které Ayrault informoval. Radikální skupiny působící v oblasti nemají podle této zprávy schopnosti ani prostředky takový útok provést a Islámský stát není v regionu přítomen.

Chán Šajchún - ležící na severovýchodě provincie Idlib - kontrolují islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ