Francie v nejbližších hodinách dodá do Iráku zbraně k boji proti islámským radikálům. Oznámil to úřad prezidenta Françoise Hollanda. Podle britského tisku také v Británii roste tlak na poskytnutí vojenské pomoci Iráku.
V prohlášení vydaném Elysejským palácem se uvádí, že Francie se rozhodla k tomuto kroku po dohodě s Bagdádem, "aby podpořila operační kapacity jednotek, které bojují s Islámským státem" (IS). Islámský stát je označení extremistické skupiny, která v červnu obsadila sever Iráku a teď ohrožuje také kurdské oblasti na východě.
"Prezident (Hollande) se rozhodl po dohodě s Bagdádem reagovat na naléhavou žádost kurdských úřadů poslat zbraně v příštích hodinách," stojí v komuniké.
O zbraně v neděli mezinárodní společenství požádal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání.
Na přípravě zbrojních dodávek do Iráku pracuje také Česká republika. Naproti tomu například Německo poskytne Kurdům pouze výstroj a dopravní prostředky. O vojenské pomoci budou v pátek na mimořádné schůzce v Bruselu diskutovat také ministři zahraničí členských zemí EU.
Kurdům se vojensky rozhodly pomoci Spojené státy, které dodávají zbraně přímo jim, nikoli přes Bagdád jako dosud, a které bombardují pozice IS. Francie se spolu s Británií a USA podílí na humanitární pomoci Iráčanům, kteří po tisících kvůli bojům prchají z domovů.
V Británii ale roste tlak i na poskytnutí vojenské pomoci a premiér Cameron se vrátil z dovolené, aby předsedal dnešní schůzce o irácké krizi. Po zasedání bezpečnostního kabinetu ohlásil "mezinárodní misi" na záchranu jezídů na severu Iráku. Jak přesně by měla vypadat, ale zatím neuvedl.
Bývalý ministr obrany Liam Fox v článku, který otiskl list Daily Mail, kritizoval "katastrofální samolibost" světa. "Domnívat se, že to není náš problém, je přinejlepším toužebné přání, přinejhorším katastrofální samolibost. Americká vláda dospěla k rozhodnutí použít své letectvo proti základnám IS, i když opožděně. I my bychom měli učinit totéž, pokud o to budeme požádáni. Posílat humanitární potřeby je správné, avšak naše pomoc je povrchní, jestliže necháme bezbranné lidi bez ochrany před terorem," napsal Fox.
Za pomoc iráckým menšinám se dnes v dopise generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi přimluvil papež František. Napsal, že "světové společenství musí na základě tragických zkušeností z dvacátého století a základních faktů o lidské důstojnosti udělat vše, co je v jeho moci, aby zastavilo systematické násilí proti etnickým a náboženským menšinám" v Iráku. "Vyzývám všechny kompetentní orgány OSN, zejména ty odpovědné za bezpečnost, mír, humanitární právo a pomoc uprchlíkům, aby své úsilí sladily s patřičnými články Charty OSN," napsal papež.