Vrátí se legendární diamant Koh-i-noor zpět do Indie? Pravnuk Mahátmy Gándhího, rozhořčený newyorskou dražbou osobního majetku jeho předka, se o to hodlá zasadit. Pokud mu Britové vyhoví, koruna královny matky by přišla o obrovský klenot dobytý pro ostrovní impérium před více než sto padesáti lety.
Devětačtyřicetiletý Tushar Gándhí chválí snahu indické vlády o zastavení veřejné aukce osobních věcí jeho předka Mahátmy Gándhího. Tuto středu a čtvrtek se mají dražit například kapesní hodinky či sandály slavného vůdce indického hnutí za nezávislost.
Gándhí již zkoušel vybrat peníze na záchranu majetku svého předka od indických firem a bohatých lidí. Předměty odhadem vynesou zhruba 300 tisíc dolarů (6 milionů Kč), ale Gándhí dal zatím dohromady pouze 350 tisíc rupií (asi 150 tisíc Kč).
Do celé věci se nakonec po naléhání některých poslanců vložila také indická vláda. „Uděláme všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že tyto předměty nebudou vydraženy," slíbil podle Press Trust of India ministr kultury Ambika Soni.
Gándhího prapravnukovi však jde o víc. Naléhá na úřady, aby se snažily získat další poklady Indie ze zahraničí, včetně diamantu Koh-i-noor. „Koh-i-noor je něco, co právem patří Indii," řekl britskému listu The Times Gándhí, jenž vede Nadaci Mahátmy Gándhího.
Legendární klenot sice dostala britská královna Viktorie v roce 1851 jako dar od třináctiletého maharádžy Duleepa Singha, ale byl to dar vynucený.
Diamant britské koruny
O největší diamant světa se zajímal tehdejší generální guvernér indických držav, lord Dalhousie. Když zavlála vlajka Britského impéria nad citadelou v Lahore, Pandžáb se konečně dostal pod vládu jejího veličenstva Viktorie.
Jedno z ujednání lahorské kapitulace se klenotu přímo týkalo: "Drahokam zvaný Koh-i-noor, který byl vzat šáhovi Šujovi-ul-Mulkovi maharádžou Randžítem Singhem bude vydán maharádžou Lahore královně anglické."
Lord Dalhousie přiznal, že by mu více vyhovovalo, kdyby Koh-i-noor (Hora světla) připadl Británii jako kořist. Mým motivem bylo jednoduše toto: slušelo by více cti královny, aby Koh-i-noor vydal přímo ze svých rukou poražený kralevic do rukou vladařky, která jest jeho přemožitelkou, než aby jí byl předán jako dar," napsal tehdy svému příteli Dalhousie.
Viktorie nechala drahokam přebrousit ze 186 karátů na 108,9 karátů, což odpovídá 21,78 gramům. Šperk však získal nebývalou hru světla a byl vsazen jako hlavní klenot do korunovační koruny anglické panovnice.
Nyní Gándhí chce skvost pro Indii zpět. „Kdyby byly Windsorské klenoty v rukou arabských šejků, Británii by se to asi také nelíbilo," prohlásil.
Otázkou je, zdali se mu vůbec může podařit získat Koh-i-Noor, který nyní spočívá v londýnském Toweru. „Jsme hrdí na naší prastarou civilizaci a její bohaté kulturní dědictví, ale pokud ho nebudeme chránit, tak co na něm záleží," ptá se Gándhí.
Foto: Wikimedia commons, Chris 73