Gangy válčí na thajských školách

Zahraničí
23. 9. 2010 20:05
Vojenským drilem proti zabíjení a nesnášenlivosti.
Vojenským drilem proti zabíjení a nesnášenlivosti.

Ve stínu tamaryšků si dospívající žáci předvádějí zranění. Jeden ukazuje místo, kde ho na krku škrábla kulka. Druhý jizvy na hlavě a paži po útoku nožem. "Stává se to tak často, že jsme si na to zvykli," říká Atsadavut Talečaj, hubený osmnáctiletý mladík, který do školy nosí nůž. "Už mě postřelili do nohy a bodli do zad," dodává.

To všechno v rámci thajských středoškolských bitek gangů, které se dostaly tento měsíc do centra pozornosti médií i parlamentu poté, co při nich zahynul devítiletý kolemjdoucí chlapec, píše agentura AP.

Učitelé i žáci říkají, že násilí je dalším přímým následkem problémů, které postihují chudší polovinu thajské společnosti, jež si připadá místní vládou přehlížená. Propast mezi bohatými a chudými vyvolala letos v dubnu a v květnu protivládní protesty "červených košil", které někteří z demonstrantů označili za "třídní válku".

Do zvláštního tábora v Lopburi přijíždí 105 potížistů ze škol.Násilí spojené s gangy ovšem zamořuje thajské školy po celé roky. Přítomné je ve většině z 835 odborných učilišť v zemi, která navštěvují především potomci místních pracujících: taxikářů, zaměstnanců ochranky či dělníků.

Policie uvádí, že jen za letošní první pololetí má v Bangkoku hlášeno 900 násilných školních incidentů, ale učitelé tvrdí, že skutečné číslo je vyšší.

V mnohých ze 106 bangkockých obchodních škol proto začali žáky hned u dveří prohledávat; v posledních letech pera a pravítka - běžné zbraně školních šarvátek - nahradily mačety, podomácku vyrobené bomby a levné střelné zbraně.

Dlouhodobé spory a rivalství mezi jednotlivými odbornými školami se přelévají do autobusů a nákupních středisek často navštěvovaných studenty. Gangy sledují cesty autobusů, jimiž jezdí jejich protivníci, a běžní cestující si pravidelně stěžují na nebezpečnost jízdy hromadnou dopravou kolem škol.

Toto nebezpečí se stalo skutkem 1. září, kdy studenti začali střílet na autobus hromadné dopravy v Bangkoku. Čtyři zbloudilé kulky zasáhly devítiletého chlapce. Jeho smrt otřásla rodiči i učiteli. Ředitelé z nejrizikovějších škol byli dvakrát povoláni do parlamentu na jednání o způsobech, jak zastavit násilí.

Hledání zbraní. O lotry ze škol se stará psychologická jednotka armády.Jedno z možných řešení zkouší vláda ve venkovském Lopburi vzdáleném dvě hodiny jízdy od hlavního města. Právě sem nechala minulý víkend převézt z Bangkoku 105 nejproblematičtějších vůdců školních gangů, aby strávili čas společně v táboře, kde budou žít, jíst a modlit se spolu se svými protivníky.

"Tohle je poprvé, co jsme na jedno místo společně přivedli klíčové vůdce," říká Lírpchong Vatčaramaj, zástupce ředitele jedné z obchodních škol a organizátor pobytu. "Tohle jsou studenti, kteří mohou ovlivnit ty ostatní," dodává.

V táboře platí přísná pravidla: žádné mobilní telefony, žádné sluneční brýle a především žádné zbraně. Při příjezdu byli studenti prohledáni, než se mohli ubytovat ve středisku Ba Sak s ložnicemi pro 30 osob a travnatými hřišti mezi tamaryšky a keři.

Program připravila skupina vojáků z psychologické jednotky thajské armády, kteří smísili cvičení klasického vojenského výcviku s aktivitami, jež mají "prolomit ledy". Takže se v táboře i zpívá a tančí, byť některé úkoly - například poklonit se a podat ruku jeden druhému - se setkávají s jistým odporem. A nechybí ani skupinová meditace u buddhistického oltáře. "Uvolněte svou mysl," říká uklidňující hlas z tlampače, "vyžeňte z ní všechen zmatek a nepokoj."

Účastníci převýchovného tábora u oběda pod dohledem vojáků.Studenti na sobě mají stejná trička s nápisem: "Usmíření. Naučit se mít rád. Jednota." Mladíci s úpravnými účesy, kteří zdvořile odpovídají na otázky, neodpovídají obrázku městského gangstera. Ale jen málokterý z nich věří, že je násilí možné ukončit.

V mnoha případech prý stačí zahlédnout znak jiné školy na přezce opasku a začne bitka.

"Je to skoro tradice. Předává se to z generace na generaci," říká sedmnáctiletý Isara Kumin - ten, který má jizvu od nože na hlavě a paži. Přišel k nim v červnu, když se na něj dvacet dětí vrhlo při vystupování z autobusu. Sám se ale považuje za šťastlivce. Jednoho z jeho kamarádů zastřelili v únoru při podobném incidentu, když vystupoval z autobusu.

"Byla to odveta," vysvětluje měkce. "Považují nás za ty špatné. Ale lidi nevědí, čemu musíme čelit. Když nebudeme bojovat, zabijí nás."
 

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ