Cestu do Bagdádu využil šéf Google Eric Schmidt k dobrému reklamnímu tahu. Oznámil tam, že jeho firma zdigitalizuje sbírky poničeného iráckého Národního muzea a zpřístupní je na internetu.
Ředitelka iráckého Národního muzea Amira Edanová si zanedlouho nebude muset dělat velké starosti s tím, že muzeum je z obav před násilnostmi uzavřené. A navíc by se měl radikálně zvýšit počet návštěvníků bez ohledu na bezpečnostní či politickou situaci. Tedy alespoň těch virtuálních. Lidé si totiž budou moci artefakty nalézt na Googlu.
"Je to skutečně skvělá zpráva," řekla podle listu The New York Times Amira Edanová.
Šéf firmy Google Eric Schmidt totiž minulý týden v Bagdádu oznámil, že společnost vytvoří na vlastní náklady virtuální kopii sbírek muzea. Archeologické poklady z posledních čtyř tisíciletí by měly být k vidění na internetu už počátkem příštího roku.
"Nedokážu si představit lepší využití našeho času a našich zdrojů, než na zpřístupnění obrazů a idejí vaší civilizace všem lidem na světě," řekl Schmidt.
Muzeum bylo během americké invaze v roce 2003 vyrabováno a některé artefakty byly poničeny či se ztratily. Muzeum bylo od té doby oficiálně otevřeno třikrát - v roce 2003 okupační správou, v roce 2007 iráckými představiteli a letos v únoru premiérem Malíkím. Nicméně žádné z těchto otevření nepřitáhlo davy návštěvníků. Doposud bylo totiž opraveno jen osm z 26 poničených galerií a většina pokladů ze sbírek je ukryta na utajovaném místě.
Oznámení Google se dá chápat i jako dobrá reklama. Na projektu se totiž bude podílet nejenom Google, ale i další firmy, a co víc, nemluví se o tom, že část sbírek muzea už byla jednou zdigitalizovaná a je ke zhlédnutí od loňského června na internetu. Digitalizaci tehdy provedlo italské Národní výzkumné středisko díky grantu od italské vlády ve výši milionu eur.
PSALI JSME: Vypleněné bagdádské muzeum obnovuje provoz
Foto: profimedia.cz