Mezi čtyřmi osobami, na něž Zvláštní tribunál pro Libanon (STL) vydal zatykač kvůli podezření z účasti na atentátu na tehdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího, je vysoce postavený člen Hizballáhu, Mustafa Badraddín. Z šíitské vládní strany jsou také ostatní tři, méně známí podezřelí. STL ve čtvrtek předal libanonskému prokurátorovi obžalovací spis a vydal zatykače na čtyři osoby. Bejrút má 30 dní na jejich vydání.
Harírí, a s ním 21 dalších lidí, zamřel při atentátu v Bejrútu v únoru 2005. Vyšetřování STL komplikovaly obavy z toho, že bude-li mezi obžalovanými Hizballáh, vyvolá to v Libanonu násilí a nepokoje. Toto vlivné šíitské hnutí napojené na Sýrii a Írán je nyní ve vládě. Harírí byl nejvlivnější sunnitský politik a před smrtí patřil ke kritikům Sýrie a jejího vlivu v Libanonu.
Ačkoli ve čtvrtek nebyla jména obžalovaných zveřejněna, agentura AP je získala od nejmenovaného zástupce libanonské justice. Podle něj byl zatykač vydán na Mustafu Badraddína z velení vojenského křídla Hizballáhu. Je švagrem někdejšího velitele Hizballáhu Imáda Mugníji, který byl zabit v Damašku před třemi lety. Podle libanonského zdroje pak za něj Badraddín převzal odpovědnost za vojenské operace.
Tento padesátník je znám také pod jménem Ilias Saab. Je podezříván ze spoluúčasti na atentátech na americké a francouzské velvyslanectví v Kuvajtu v roce 1983. O život při nich přišlo pět osob. V roce 1990 byl v Kuvajtu zatčen, ale podařilo se mu z věznice utéct a uchýlit se na íránské velvyslanectví. Íránci ho pak eskortovali do Libanonu.
Dalšími třemi osobami, na něž STL vydal zatykače, jsou Sálim Ajjáš, známý také jako Abú Sálim, Asad Sabra a Hasan Anísí, který si změnil jméno na Hasan Ísá. Ajjáš je podle libanonského tisku obviněn z toho, že velel skupině, která přímo atentát na Harírího spáchala. Má americký pas a je dobrovolníkem libanonské civilní obrany.
Citlivý proces
Hizballáh od začátku účast na Harírího vraždě popírá a STL označil za politickou páku Izraele. Vystoupil z minulé vlády, kterou podle volebního výsledku vedl Harírího syn Saad, a vynutil si sestavení nového kabinetu. Saad Harírí je nyní v opozici.
STL obžalovací spis připravil už v lednu, ale soudce Daniel Fransen tehdy rozhodl, že pro zahájení procesu nebyl předložen dostatek důkazů. Obžalovací spis byl od té doby dvakrát přepracován.
Současnou libanonskou vládu vede podle přání Hizballáhu Nadžíb Míkátí. Snažil se Libanonce uklidnit prohlášením, že je třeba na věc hledět nestranně a že zatím není jasné, kdo Harírího zabil.
Znalec Hizballáhu Abraham Bryan míní, že obžaloba v nejbližší době nevyvolá žádné vážnější problémy, protože jediným známým obžalovaným je Badraddín. "Hizballáh drží své vojenské velitele v tajnosti. Ty ostatní tři nikdo nezná. Jsou vůbec naživu? A jsou ta uvedená jména jejich vlastní, nebo ne?" tázal se. Libanonský analytik Usáma Safa řekl, že nebude-li Míkátího vláda spolupracovat, ocitne se Libanon v izolaci.