Haarec: Izrael by se měl připravit <span>k útoku na Írán</span>

Zahraničí
23. 11. 2008 16:30
Izrael by měla na Írán zaútočit dříve, než si Írán opatří zbraně.
Izrael by měla na Írán zaútočit dříve, než si Írán opatří zbraně.

Izrael by měla na Írán zaútočit dříve, než si Írán opatří zbraně.Izrael by se měl připravit k útoku na Írán, aby mu zabránil získat jaderné zbraně, a zároveň by měl zabránit palestinským volbám, i kdyby se kvůli tomu měl dostat do konfrontace s Washingtonem. Napsal to v neděli izraelský list Haarec, který citoval zprávu izraelského bezpečnostního orgánu.

Dokument varuje před nebezpečím, že se Izrael může ocitnout v roce 2009 sám tváří v tvář hrozbě jaderného Íránu, jež nastane v důsledku sbližování vlády ve Washingtonu s Teheránem a arabským světem a jež ohrozí vojenskou převahu Izraele. "Izrael stojí prakticky sám tváří v tvář strategické hrozbě z Íránu a hrozbě útoků balistickými střelami z několika zemí regionu," píše se ve zprávě.

Izrael se podle ní musí připravit na vojenskou volbu, protože má k akci pouze časově omezené "okénko", dokud Írán nezíská jadernou zbraň a pokud se mu v tom jiní rozhodnou nebránit.

Palestinský prezident Abbás nesmí skončit

Dalším cílem Izraele by mělo být zabránění volbám v Palestině.Dokument, jenž má být předložen v prosinci v rámci výroční zprávy Rady národní bezpečnosti, doporučuje těsnou spolupráci se Spojenými státy, aby se tak zabránilo případné dohodě mezi Washingtonem a Teheránem, jež by škodila zájmům Izraele. V dokumentu se také varuje před případným odchodem prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse z politiky. Jeho mandát má skončit 9. ledna.

Zpráva upozorňuje i na hrozbu případného rozkladu Palestinské autonomní správy a vzestupu radikálního islamistického hnutí Hamas. Doporučuje se v ní zabránit volbám v Palestinské autonomní správě, a to i za cenu konfrontace s Washingtonem a mezinárodním společenstvím.

Izrael by podle dokumentu naopak měl postoupit na cestě k dohodě se Sýrií, i kdyby za to měl zaplatit vysokou cenu. Podle expertů by taková dohoda se Sýrií mohla vést i k dohodě s Libanonem, což by oslabilo spojenectví Damašku s libanonským šíitským hnutím Hizballáh i s Hamasem. Damašek žádá navrácení Golanských výšin, které Izrael obsadil v roce 1967.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ