Neprolezou
Havajský ráj se brání. Nesmějí se do něj dostat hadi
23.07.2011 15:00
Havaj se po léta chrání před vniknutím hadů do svého ostrovního ráje. Hadi, kteří v tamní přírodě nemají nepřátele, by znamenali velké nebezpečí pro místní druhy ptáků i rostlin, jež sem lákají každoročně miliony turistů. Ochránce přírody proto znervóznil nedávný nález hada, kterého přes zákaz choval jeden občan jako domácího mazlíčka a jemuž se podařilo uniknout na svobodu.
Havaj by totiž mohla dopadnout podobně jako americký ostrov Guam, kam se po druhé světové válce na lodích dostal stromový had bojga hnědá, přemnožil se a zlikvidoval většinu tamního ptactva. Na Havaji by škoda byla nezměrná, protože na těchto ostrovech žije nejvíce ohrožených druhů na jednom kilometru čtverečním na světě.
Ochránce přírody Earl Campbell z tichomořského úřadu pro dozor nad rybami a zvěří si myslí, že přemnožení hadů by pro Havaj mělo ničivé důsledky. "Na případ Guamu lze hledět jako na příklad toho, co by se mohlo stát na tropických pacifických ostrovech, na nichž se hadi nevyskytují," řekl.
Havajské úřady jsou si nebezpečí vědomy. Za nelegální chov hada mohou dotyčného zavřít na tři roky do vězení a pokutovat až do výše 200 000 dolarů (3,4 milionu korun). Jestliže chovatelé svého miláčka odevzdají, mohou počítat s prominutím trestu. Chovatelé hadů vytvářejí pro celý ostrov ohromné riziko. V červenci byli odchyceni téměř třímetrový hroznýš královský a dvoumetrová krajta.
"Nevítáme tady žádné hady, protože při příštím zemětřesení, tsunami nebo hurikánu mohou vylézt z klecí a zamořit ostrovy. Je to opravdu vážný problém," řekl biolog Fern Duvall.
Hadi se na Havaj ale mohou dostat nejen kvůli nezodpovědným chovatelům, ale i na lodích, protože pro zevrubné kontroly nákladu není dost inspektorů.
"Jakmile si hadi vytvoří hnízda a začnou se reprodukovat, bude v krátkém čase pozdě na to růst jejich populace zastavit. Havajské ostrovy se pak změní navždy," tvrdí Christy Martinová z koordinační skupiny pro cizí zoologické druhy. "Je naší morální povinností držet je mimo nás co nejdéle. Nerada bych, aby příští generace o nás říkala, že jsme to nechali být a že na Havaji kdysi bývali ptáci," soudí Martinová.
Carol Okada z úřadu pro karanténu rostlin ministerstva zemědělství říká, že hlášení o hadech zpozorovaných ve volné přírodě je každým rokem víc. Podle studie z roku 2001 bylo v letech 1990 až 2000 ročně spatřeno v průměru 24 hadů, před třemi lety už jich bylo 36. "Nepřejeme si, aby to tak šlo dál. Nechceme se obávat hadů při procházkách naší bujnou vegetací," říká Okada.
Duvall tvrdí, že hadi by natrvalo proměnili vzhled Havajských ostrovů. Začali by konzumací ptačích vajec a mladých ptáků. Neušetřili by určitě 34 ohrožených druhů lesního ptactva. Zbaveni nepřátel by pak lesy svými pavučinami pokryli pavouci a hmyzu by začaly zlaté časy. Hadi by se zavěšovali i na elektrické dráty, což by znamenalo časté výpadky proudu.
Právě tak tomu bylo na Guamu, jehož přírodu hadi ovládli ve třech dekádách. Hadi, kteří byli tento měsíc nalezeni na havajském ostrově Oahu, byli zřejmě domácí mazlíčci. Mírnou krajtu našli na lesní cestě lovci prasat, na hroznýše dostala policie tip a policisté ho našli v označeném domě.
Podle Martinové se hadi na ostrov dostávají jen díky černému trhu. Milovníci plazů hledají obchodníky na internetu a mladé hady od nich dostávají poštou zabalené jako malé zásilky. V obchodech na Havaji se had koupit nedá.
Ještě v roce 2009 na ostrovech pracovalo 95 zemědělských inspektorů. Vlivem rozpočtových škrtů je jich dnes jenom 50, takže stát nedokáže hady zachytit na poště. Úspěšnější je ochrana Havajských ostrovů před zavlečením bojgy na lodích z Guamu. Na Guamu se inspekce provádějí od roku 1994 a od té doby se na Havaji našla jediná bojga.
Chránit Havaj před hady pomáhají nejrůznější organizace včetně místní Humane Society. Bez jakýchkoli dotazů je vynášejí z domů chovatelů, říká její mluvčí Jacque LeBlancová. "Ta krajta, která se teď našla, byla dost velká na to, aby spořádala kočku nebo ublížila dítěti. Jsou nebezpečné pro lidi i zvířata," konstatovala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.