Desítky izraelských herců, autorů i režisérů podepsaly dopis, ve kterém odmítají podílet se na vystoupeních divadelních společností v novém kulturním centru v židovské osadě na západním břehu Jordánu. Nechtějí tím totiž legitimizovat osady na palestinském území.
Více jak šedesát umělců se přidalo k protestům proti plánům izraelského národního divadla Habima i dalších společností hrát v Arielu, osadě dvacet kilometrů uvnitř západního břehu. Dopis adresovaný ministru kultury Limoru Livnatovi varuje, že kulturní centrum posílí osidlovací tendence.
"Chceme vyjádřit nespokojenost se záměrem managementů divadel vystupovat v novém sále v Arielu a tímto prohlašujeme, že budeme odmítat v tomto městě vystupovat stejně jako v každé další osadě," citoval jej britský deník Guardian.
Ministr Livnat však dopis odmítá s tím, že by mohl dělit společnost. "Kultura je most ve společnosti, politické spory by měly zůstat mimo kulturní život a umění. Volám po tom, aby se naplánovaná vystoupení v Arielu i po celé zemi odehrála podle plánu, neboť každý občan má právo konzumovat kulturu, kdekoli si vybere."
Předseda vlády Benjamín Netanjahu je ještě kritičtější, před brzkým obnovením mírových rozhovorů je země podle něj pod palbou mezinárodního společenství - včetně ekonomických, akademických i kulturních bojkotů. "To poslední, co teď potřebujeme, je bojkot zevnitř."
Divadelní společnosti společně brání svoje plány s tím, že "budou vystupovat všude, kde jsou izraelští milovníci divadla, včetně nového kulturního centra v Arielu. Respektujeme politická stanoviska našich herců, ale zajistíme, aby se to nejlepší z izraelského divadla dostalo do Arielu."
Starosta Arielu Ron Nachman zase kritizuje divadelníky, že berou státní peníze, ale odmítají státní politiku. "To není ani integrita, ani čestnost. Jestliže nesouhlasí, měli by rezignovat." Osadníci sami nazývají signatáře "antisionistickými levicovými aktivisty", co se vyhýbají armádě.
Nechci bavit osadníky
Signatáři dopisu, jejich počet není přesně zřejmý, však na svých stanoviscích trvají. "Osadníci a osady není nic, co by mě bavilo, a já nechci bavit je," řekl Jussúf Suaíd, který má hrát v Železnici do Damašku. Jeho kolega Rami Heuberger si to dovede představit až za situace, kdy osady nebudou kontroverzním tématem a sporným bodem mezinárodních dohod.
Liberální komentátor Gideon Lévy v deníku Haarec umělce podpořil: "Ano, je morální rozdíl mezi vystupováním ve vlastním Izraeli a v srdci nelegální osady postavené na ukradené půdě, ve vystoupení, které má bavit osadníky, zatímco jsou obklíčeni lidmi, co přišli o všechna svá práva."
Podobně bojkotují Izrael i někteří zahraniční umělci, právě kvůli okupaci palestinských území. V létě zrušil své koncerty Elvis Costello kvůli "zastrašování, ponižování i horším věcem proti Palestincům ve jménu státní bezpečnosti". Koncerty zrušili rovněž třeba The Pixies, Carlos Santana či Klaxons.
Dnes dvacetitisícový Ariel byl založen v roce 1978 hluboko v západním břehu Jordánu. Izrael vyžaduje, aby v případě konečného rozdělení zůstal na jeho straně hranice. Podle mezinárodního práva jsou veškeré tyto židovské osady nelegální.