Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) apelovala na papeže Františka, který byl dopoledne oficiálně přivítán v prezidentském paláci v Abú Zabí v rámci první cesty hlavy katolické církve na Arabský poloostrov. HRW požaduje, aby František návštěvu využil k tlaku na čelné představitele Spojených arabských emirátů, neboť tato země podporuje koalici vedenou Saúdskou Arábií ve vojenské kampani v Jemenu.
Korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján připravil Františkovi velkolepé přivítání. Při jeho příjezdu zazněly výstřely z kanónů a nad prezidentským palácem přeletěla formace vojenských letounů, za níž zůstal na obloze kouř bílé a žluté barvy vatikánské vlajky, popsala agentura AP.
František poté s korunním princem absolvoval rozhovor za zavřenými dveřmi a obyvatelům SAE vzkázal, že mají "boží požehnání míru a bratrské solidarity". Šajch Muhammad na twitteru napsal, že s hlavou katolické církve hovořil o "posílení spolupráce, toleranci, soužití lidí a důležitých iniciativách pro dosažení míru, stability a rozvoje pro lidi a společnosti".
Spojené arabské emiráty jsou součástí koalice, která v čele se Saúdskou Arábií bojuje v Jemenu proti šíitským povstalcům. HRW v dnešním dopise uvádí, že koalice zcela nahodile shazuje bomby na jemenská obydlí, tržiště a školy a brání v doručení humanitární pomoci zoufalému obyvatelstvu. Úřady v SAE také podle HRW trestají politické disidenty a aktivisty bojující za lidská práva bezdůvodnou vazbou nebo je nutí k odchodu z veřejné sféry. Papeže HRW vyzvala, aby se postavil do čela mezinárodního tlaku na tuto arabskou zemi s cílem dohnat její vedení k odpovědnosti.
V neděli před odletem na Arabský poloostrov František válčící strany v Jemenu vyzval, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin tamním obyvatelům. Řekl, že humanitární krizi v této zemi sleduje s velkými obavami. Pozorovatelé napjatě očekávají, zda se ke konfliktu papež vyjádří i během své arabské cesty.