Islamistické skupiny
Hlad a pomsta. Co žene mladé Syřany do náručí IS
04.05.2016 22:40
Nutnost uspokojit základní životní potřeby, touha po smyslu života či po pomstě jsou hlavními důvody, proč se mladí Syřané přidávají k islamistickým skupinám. Nejčastěji se k radikálním organizacím, jakými jsou Islámský stát nebo fronta An-Nusra, přidávají mladí muži mezi 12 a 24 lety.
Organizace IA se sídlem v Londýně, která hovořila s 300 Syřany v Sýrii, Libanonu a Turecku, rovněž zjistila, že nejnáchylnější k náboru jsou děti a mladiství, kteří nechodí do školy, a uprchlíci. Z rozhovorů rovněž vyplynulo, že mladí muži oceňují fakt, že jim členství v radikálních skupinách dodává "pocit smysluplnosti, cti a sebeúcty".
"Lidé mohou najít v extremismu nový smysl života. Extremismus otevírá dveře do nového života, v němž jsou vítáni s otevřenou náručí," řekl mladý Syřan autorům průzkumu.
Počet mladých lidí, které se daří radikálům verbovat, je podle šéfky blízkovýchodní sekce IA Rebeccy Crozierové alarmující. "Tyto skupiny jsou velmi obratné ve způsobu, jak nalákat mladé lidi, kteří během války ztratili smysl života a pocit, že někam patří," řekla.
Jedním z hlavních důvodů, proč se mladíci přidávají k islamistům, je i snaha pomstít se režimu prezidenta Bašára Asada, stojí ve zprávě. "Mnoho Syřanů se chce pomstít za to, že režim zničil jejich rodiny, domy, životy a všechno ostatní," uvedl syrský uprchlík žijící nyní v Turecku.
Ozbrojené radikální skupiny poskytují rovněž dětem, které kvůli válce nemohou chodit do školy, vlastní formy vzdělání, které zahrnují například lekce o vojenské taktice či hodiny náboženství. Podle IA by se dalo verbování Syřanů do radikálních skupin omezit mimo jiné investicemi do vzdělávacích programů, které by zlepšily vyhlídky mladých na nalezení práce.
Syrská válka, která trvá již více než pět let, stála život přinejmenším 250 tisíc lidí. Další desítky tisíc se pohřešují, a podle některých by tak mohla být bilance obětí konfliktu až 400 tisíc. Téměř deset milionů lidí vyhnaly boje z domovů, řadu z nich do zahraničí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.