Srílanské úřady shánějí dva morálně a psychicky silné muže, kteří by se chtěli ujmout práce popravčího. Země před týdnem oznámila, že ruší dlouholeté moratorium na uplatňování trestu smrti a v rámci boje proti obchodu s drogami bude vykonávat popravy oběšením.
Za výkon práce kata úřady nabízejí měsíčně 36 310 srílanských rupií (v přepočtu asi 4650 korun) a za vhodné kandidáty jsou považováni zdatní muži ve věku 18 až 45 let, uvádí se ve státním deníku Daily News Paper.
Britská BBC na svých internetových stránkách připomíná, že trest smrti je součástí srílanských zákonů, nicméně od roku 1976 nebyl uplatňován. I přesto se země snažila mít pozici kata obsazenou. Místní justice měla problém najít stálého popravčího poté, co ten poslední z práce před pěti lety odešel. Šlo o nováčka v této profesi, který zažil šok a zděšení, když poprvé uviděl šibenice.
Ve srílanských věznicích je v současnosti v celách smrti 1300 odsouzených, z toho 48 kvůli kriminalitě spojené s drogami. Pachatelé, kteří mají na svědomí zločiny považované na Srí Lance za hrdelní, jako jsou znásilnění, obchod s drogami nebo vraždy, si v posledních letech odpykávali tresty doživotního vězení.
Prezident Maithripala Sirisena však minulý týden v parlamentu oznámil, že během dvou nebo tří měsíců se začnou odsouzenci uvěznění za drogové delikty popravovat oběšením. Srílanskou hlavu státu v tvrdém postupu proti obchodu s narkotiky inspiroval filipínský prezident Rodrigo Duterte. Na Filipínách od roku 2016, kdy Duterte vyhlásil válku drogám, bylo podle tamní policie zabito více než pět tisíc dealerů drog a uživatelů omamných látek. Během lednové návštěvy Filipín Sirisena Duterteho kampaň proti drogám chválil jako "příkladnou pro svět".