<span>Hněv šíitských bratří</span>: napětí mezi Teheránem a Bagdádem

Zahraničí
20. 5. 2008 08:59
Milice Muktady Sadra zvané Mahdího armáda.
Milice Muktady Sadra zvané Mahdího armáda.

Milice Muktady Sadra zvané Mahdího armáda.Když v prvních svobodných parlamentních volbách v Iráku koncem roku 2005 shrábly náboženské šíitské strany lví podíl odevzdaných hlasů, varovali sunnité a sekulární síly v Bagdádu před vznikem šíitské osy Bagdád-Teherán.

O tom dnes už nemůže být ani řeči. Naopak, vztahy mezi Bagdádem a Teheránem dosáhly 20 let po skončení íránsko-irácké války nového dna.

Irácká vláda obviňuje šíitské radikály v Teheránu z vměšování do vnitřních záležitostí sousední země. Kromě toho se do Iráku dostaly ve velkém počtu íránské zbraně, prohlásil mluvčí irácké vlády Alí Dabbagh.

Odpověď z Teheránu na sebe nenechala dlouho čekat. Jen o pár hodin později oznámil íránský vládní mluvčí Mohammad Husajní, že Írán dočasně nebude pokračovat v bezpečnostním dialogu se Spojenými státy v Bagdádu. To zasáhlo iráckého premiéra Núrího Málikího, který přisuzuje dialogu na úrovni velvyslanců velký význam.

těžké boje íránsko-irácké války.Jako zdůvodnění se Teherán nechal slyšet, že dokud bude americká armáda ve východním bagdádském šíitském předměstí Sadr "bez výběru bombardovat obytnou čtvrť", nemají jednání o bezpečnostních otázkách smysl. To podráždilo vládu v Bagdádu ještě více, neboť vzdušné údery amerického letectva koneckonců slouží jako podpora pro irácké vládní jednotky, které ve čtvrti Sadr bojují proti milicím šíitského duchovního Muktady Sadra.

"Vojenské operace v Basře a v Bagdádu jsou důležité, aby tam státní moc znovu získala převahu," ospravedlňuje šíitský politik Ibráhím Bahr Ulúm vládní ofenzivu proti milicionářům, zahájenou 25. března. Bývalý ministr ropného průmyslu zároveň vyzývá k obnovení důvěry mezi Irákem a Íránem, protože je to prý v zájmu obou stran.

Korunní princ Teheránu? Muktada Sadr

Dlouho dobu to vypadalo, jako by vedení v Teheránu chtělo své projevy přízně víceméně rovnoměrně rozdělovat třem velkým iráckým šíitským stranám: straně Hlas islámu (Ad-Dava) premiéra Málikího, Nejvyššímu islámskému iráckému shromáždění (SIIC) Abdala Azíze Hakíma a Sadrovu hnutí. Už několik týdnů se ale zdá, že radikální duchovní Sadr povýšil na favorita Íránců.

Což rozdmýchává v Iráku vnitrošíitské zákopové boje. A posiluje to sunnity a sekulární síly v přesvědčení, že se Íránci stále ještě nepřenesli přes vysoce ztrátovou válku proti Iráku Saddáma Husajna a mají zájem především na tom, aby svou politikou sousední zemi vehnali do zkázy.

Relikt íránsko-irácké války.Minulý týden vyslal Málikí do Teheránu delegaci, aby si tam stěžovala na vměšování do vnitřních záležitostí Iráku. Šíitský premiér se poté nechal slyšet, že rozhovory byly "konstruktivní". Komentáře z Teheránu byly ještě stručnější, což navozuje předpoklad, že tón mezi íránským vedením a šíitskými bratry v Bagdádu by mohl v příštích týdnech ještě poněkud více zdrsnět.

Také vztahy mezi Sadrovým hnutím a dalšími iráckými šíitskými stranami jsou v současnosti tak napjaté, že usmíření není v dohledu. Irácká zpravodajská agentura, která patří SIIC, například v pondělí zveřejnila fotografie nahých mrtvol dvou malých chlapců. Děti zastřelili milicionáři Sadrovy Mahdího armády, stálo v popisku ke snímkům.

Foto: Profimedia, archiv

Autor: DPA

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ