Horor po ničivém zemětřesení v Japonsku

Zahraničí
11. 3. 2011 17:00
Přístav Onahama ve městě Ivaki.
Přístav Onahama ve městě Ivaki.

Japonci jsou v šoku. Po pátečním mohutném zemětřesení na severu Japonska a ničivé, až deset metrů vysoké vlně tsunami je stíhá jedna hororová zpráva druhou. Následky katastrofy lze zatím jen odhadovat. Přírodní katastrofa zahubila podle odhadu přes tisíc lidí - jen na pláži města Sendai bylo odpoledne středoevropského času objeveno 200 až 300 mrtvých těl.

Další stovky lidí jsou zraněny, neupřesněný počet se pohřešuje.

Policie prozatím oznámila nejméně 351 mrtvých, 547 pohřešovaných a skoro 950 raněných, neoficiálně se objevil údaj o víc než tisíci mrtvých.

Severní Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály. Varování před přívalovou vlnou vydaly jak úřady v Japonsku, tak v celém Tichomoří. Otřesy zasáhly ve 14.46 místního času severovýchod země. Jejich epicentrum bylo 130 kilometrů východně od přístavního města Sendai v hloubce 24 kilometrů. Země se pak otřásala ještě několik hodin. V Tokiu, které je asi 380 kilometrů od epicentra, se výškové domy, stavěné na to, aby vydržely silná zemětřesení, otřásaly ještě několik minut po hlavním zásahu živlu.

I pro zemi, jaká je na zemětřesení zvyklá, měla katastrofa děsivé rozměry. Agenturní zprávy hovoří mimo jiné o protržené přehradě v prefektuře Fukušima, dvou vlacích smetených cunami, pohřešované lodi se stovkou lidí na palubě, obrovském výbuchu v petrochemickém komplexu v Sendai a nejméně 80 požárech. V Tokiu vzplanula rafinerie. Ve městě a jeho okolí jsou přes čtyři miliony domácností bez elektřiny. Desetitisíce lidí tam po kolapsu dopravy zůstaly zablokovány na noc. Město zřídilo 33 nouzových útulků.

Na velké části japonského území byla zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Tokijské letiště Narita ale po několika hodinách začalo obnovovat provoz. Stojí všechny japonské přístavy.

Evakuace

Úřady nařídily evakuaci téměř třem tisícům obyvatel ve dvoukilometrovém okruhu kolem fukušimské elektrárny, která leží zhruba 240 km od Tokia. Je první jadernou elektrárnou v Japonsku, v níž byl vyhlášen stav ohrožení. Tlak v reaktoru v elektrárně se zvýšil na jedenapůlnásobek normálního stavu a úřady oznámily, že s cílem ho snížit bude vypuštěno určité množství slabě radioaktivní páry. Údajně to nemá poškodit životní prostředí ani lidské zdraví. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že americké letecké síly už do elektrárny dopravily chladící látky. 

Varování před tsunami bylo vyhlášeno fakticky pro všechny země v Tichém oceánu. Indonésie již varování odvolala, stejně tak Austrálie a Nový Zéland. Po 14. hodině zasáhlo tsunami Havaj, souostroví Samoa očekávalo nebezpečnou vlnu v podvečer našeho času. Vlna však už větší škody nenapáchala.

Zpustošené pobřeží severozápadního Japonska.

Před šestou hodinou večer našeho času bylo v největším střehu západní pobřeží Mexika, jehož Kalifornský poloostrov už první vlna zasáhla, kolem půl šesté čeká úder tsunami Nový Zéland.

Tsunami bude postupně v noci zasahovat americký kontinent - středoamerické země kolem 23. hodiny, Peru necelé dvě hodiny po půlnoci a jako poslední pevninské Chile před čtvrtou hodinou ranní. Jeho Velikonoční ostrov uprostřed Pacifiku zažije tsunami přibližně ve 21.00 - už jsou připraveny náhradní ubytovny pro obyvatele i turisty, do bezpečí jsou přepravovány lodi.


Právě Chile má v čerstvé paměti řádění tsunami z loňského února, které bylo vyvoláno zhruba stejně silným zemětřesením a zdevastovalo dlouhý pás pobřeží.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) upozornila, že tsunami vyvolaná zemětřesením má větší výšku, než jaké dosahují některé tichomořské ostrovy, jež by jí mohly stát v cestě.

Šíření vlny tsunami v Pacifiku.V japonském Sendai postihl obrovský výbuch petrochemický komplex, v němž vzápětí vypukl požár.

Ve vodách severovýchodního Japonska tsunami převrhlo plavidlo se stovkou lidí na palubě, jejichž osud je neznámý. Pohřešovaných z plavidel bude zřejmě více. Stejně tak je v prefektuře Mijagi (nejvíce postižené) pohřešován vlak s cestujícími, který jel na trase mezi Sendai a Išinomaki a zřejmě jej smetla desetimetrová vlna.

Japonská vláda požádala o pomoc americké ozbrojené síly, které mají na souostroví základny. Amerických vojáků je v Japonsku asi 47 tisíc.

Podle OSN je na 30 mezinárodních záchranářských týmů připraveno odjet do Japonska. Připraveny vyslat týmy jsou v případě žádosti i české humanitární organizace. Za předčasné považuje rozhodování o zaslání materiální pomoci do Japonska mluvčí MZV Vít Kolář: "Budeme čekat, jaké potřeby bude Japonsko žádat."

Zemětřesení nejsou v Japonsku žádnou zvláštností a země i lidé jsou na ně dobře připraveni. Chvění půdy takové intenzity však moderní dějiny země neznají. V posledních dnech bylo ve stejné oblasti zaznamenáno několik otřesů, z nichž ten nejsilnější ve středu dosáhl síly 7,3 stupně. Dnešní otřes je největší registrovaný v Japonsku a zároveň pátý nejsilnější na světě od roku 1900.

 

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ