Japonský hotelový řetězec APA Group čelí ostré kritice kvůli knize, kterou sepsal jeho vlastník. Kniha popírá masakr, jež v čínském městě Nanking spáchali za druhé světové války japonští vojáci. Rychle rostoucí řetězec provozuje více než 400 hotelů, knihy dává do hotelových pokojů a také je prodává. Čína podala protest.
Během zhruba šestitýdenního řádění v Nankingu v roce 1937 japonští vojáci hromadně popravovali zajaté čínské vojáky, masakrovali civilisty a znásilňovali ženy. Zavládlo rabování a žhářství; japonská armáda zničila ohněm třetinu města a tři čtvrtiny všech obchodů.
Přesný počet obětí není znám. Čína tvrdí, že japonští vojáci ve městě zabili 300 tisíc lidí. Poválečný spojenecký tribunál stanovil počet obětí na 142 tisíc. Někteří konzervativní japonští politici a akademici ale masakr zcela popírají.
V knize, kterou sepsal prezident společnosti APA Tošio Motoja pod pseudonymem Seidži Fudži, je nankingský masakr označován za imaginární událost, kterou si vymyslela Čína, aby mohla Japonsko obviňovat. Podle díla nejsou žádné oficiální důkazy o tom, že by v Nankingu byly povražděny desetitisíce lidí. Kniha také popírá, že by japonští vojáci nutili ženy z Koreje, Číny a dalších asijských zemí k prostituci.
Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing uvedla, že jde o nový případ, kdy určité síly v Japonsku popírají historické události.
Hotelový řetězec ale nadále stojí za názory svého majitele. "Navzdory kritice od lidí s jiným pohledem na věc nemáme v úmyslu knihu stáhnout z hotelových pokojů. Japonsko ctí svobodu projevu," uvedla firma v prohlášení.
Události v Nankingu jsou častým předmětem sporů mezi Čínou a Japonskem. Japonsko například loni odmítalo poslat Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) finanční příspěvek za rok 2016, protože do registru Paměť světa UNESCO byly zapsány dokumenty vztahující se k Nankingu.