Hrozí další masový příliv uprchlíků. Premiér kritizuje EU

Zahraničí
11. 4. 2017 18:32
Libyjský premiér Faíz Sarrádž.
Libyjský premiér Faíz Sarrádž.

Evropě v současnosti hrozí další hromadný příchod migrantů z Afriky i proto, že Evropská unie navzdory slibům nepomohla zatím Libyi s ochranou hranic. Uprchlíky zachráněné ve Středozemním moři zároveň nelze okamžitě vracet do Libye, řekl v rozhovoru s německým deníkem Bild libyjský premiér Faíz Sarrádž.

"Počty (migrantů) se stále zvyšují, protože pašerácký byznys pro zločinecké gangy kvete. Je to dramatické! Odhadujeme, že tisíce lidí se nyní chtějí vydat na cestu. Počasí a klidné moře povedou k masivnímu přílivu (uprchlíků). Musíme konečně udělat něco, abychom zabránili dalším úmrtím ve Středozemním moři a nárůstu počtu uprchlíků v Evropě. Bohužel, Evropa nám dosud nepomohla a učinila prázdné sliby. Naše žádosti nebyly splněny. Pokud se to nezmění, výsledkem bude ještě více pašeráků a více uprchlíků," prohlásil Sarrádž, jehož vláda má pod kontrolou jen část nestabilní Libye.

K účinnější kontrole hranic potřebuje Libye podle Sarrádže zejména satelity, elektronický monitorovací systém a personální podporu. Premiér apeluje na Evropu a mezinárodní společenství, aby také pomohly zlepšit situaci v libyjských uprchlických táborech. Sarrádž připustil, že v jeho zemi dochází k porušování lidských práv migrantů, za což prý může vážná politická i ekonomická krize, která Libyi sužuje již několik let.

Sarrádž nicméně zásadně odmítl, aby migranty zachráněné ve Středozemním moři odvážely evropské lodě ihned zpět do Libye místo do Itálie. Jako důvod Sarrádž uvedl, že většina uprchlíků nejsou Libyjci a Evropa je proto musí repatriovat do jejich vlastí a nikoli do země, odkud do Evropy vypluli. Za tímto účelem bude prý nutné vyvinout tlak na státy, se kterými Libye sousedí na jihu. Pokud by se takovéto repatriace skutečně dařily, mnozí by si podle Sarrádže cestu do Evropy rozmysleli.

Libyjský premiér zároveň naznačil, že problém zhoršují i lodě evropských organizací, které ztroskotané uprchlíky dovážejí bezpečně na vysněný starý kontinent. "Je také důležité diskutovat o tom, k čemu vedly snahy mnoha záchranných organizací u pobřeží Libye. Mnoho uprchlíků samozřejmě ví o existenci těchto lodí. Jsou jejich cílem, protože mohou bezpečně dokončit jejich cestu do Evropy, jakmile se na jednu z nich dostanou. Vzhledem k tomu, že tyto lodě poskytuje Evropa, musí Evropa diskutovat i o tomto aspektu," míní Sarrádž.

Sarrádžově vládě vyjádřila podporu skupina zemí G7 v italském městě Lucca, informovala agentura ANSA.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Geert Vanden Wijngaert

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ