Hvězdný turecký pianista před soudem. Urazil prý islám

Zahraničí
18. 10. 2012 14:10
Ateistický rebel Fazil Say.
Ateistický rebel Fazil Say.

Není vtip jako vtip. A už vůbec ne v muslimské zemi. Světoznámý klavírní virtuos Fazil Say stanul dnes před soudem v Istanbulu kvůli obvinění ze znevažování náboženských hodnot a urážení islámu na Twitteru. Mnozí v tom spatřují další důkaz islamizace turecké společnosti a obávají se ztrát duchovních svobod.

První den přelíčení s pianistou skončil zhruba po hodině. Soud má pokračovat 18. února. Pokud bude Say shledán vinným, hrozí mu až půldruhého roku vězení.

Demonstrace na podporu klavíristy před istanbulským soudem.Před soudní budovou v Istanbulu dnes demonstrovala proti procesu zhruba stovka lidí. "Fazil Say není sám" stálo na jednom z transparentů nad hlavami protestujících. Podle umělcových příznivců se však většina Turků bojí vyjádřit mu otevřeně podporu.

Pětačtyřicetiletý Say nedávno prohlásil, že jeho vlast nyní připomíná dobu mccarthismu v USA ve čtyřicátých a hlavně padesátých letech minulého století. V důsledku pronásledování skutečných nebo domnělých komunistů tam platil za chvíli jako podezřelý každý, kdo nezastával vládní linii.

Za znevažování náboženských hodnot byl ateista Say obviněn poté, co se na Twitteru údajně posměšně vyjadřoval o upjatosti a pokrytectví islámu. Prý se vysmíval muslimským modlitbám.

Loni v dubnu totiž na Twitteru komentoval nezvykle krátkou modlitbu islámského duchovního: "Muezín odříkal večerní modlitbu za 22 vteřin. (...) Jak to, že měl tak napilno? Milenka? Raki na stole?" V jiném Twitteru se Say vyznal z toho, že je ateista.

Světově proslulý pianista Fazil Say.Člověk může být nevěřící, ale nesmí to říkat nahlas, jinak si koleduje o problémy, říkají Turkové, kteří s obavami sledují postupnou islamizaci společnosti.

Řada lidí podle nich zneužívá náboženství, aby někoho (nepohodlného) odklidila z cesty. V tomto případě se obětí stal muž, který je občas označován za hudebního génia.

Také proto, že Say opakovaně vyjadřoval politování nad islamizací Turecka a požadoval sekulární vládu, byl trnem v oku Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Předseda vlády dal nedávno pokyn k přípravě zákona, který by bezprostředně trestal rouhání a urážlivé komentáře.

Pianista se procesu snažil vyhnout tím, že se odvolával na evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod, jakož i na svobodu názoru a přesvědčení, které zaručuje turecká ústava. Podle obžaloby ale Sayovu kritiku islámu nechrání ani domácí, ani mezinárodní zákony.

Premiér Erdogan s manželkou na sjezdu strany AKP.Say patří mezi nejznámější turecké umělce. "Není to jen geniální pianista, bezpochyby se stane jedním z největších umělců 21. století," napsal o něm francouzský deník Le Figaro. Několikrát koncertoval i v České republice, mimo jiné v roce 2002 na Pražském jaru.

Zatímco ve světě je oceňován jako stavitel mostů mezi kulturami, v Turecku ho mnozí vnímají jako nevkusného provokatéra. Pianista už před začátkem procesu uvedl, že se nejspíše odstěhuje do Japonska...

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ