Nad novým poselstvím vůdce teroristické sítě al-Kajda Usámy bin Ládina se zamýšlí řada odborníků. Videonahrávka, která byla zveřejněna v pátek, podle některých expertů obsahuje pro bin Ládina dosud netypické prvky a má zřejmě naznačit ideový posun hledaného teroristy.
Vydavatel londýnského listu Al-Kuds Abdal Bari Atwan se domnívá, že kromě toho, že chtěl bin Ládin dokázat, že je stále naživu, rozhodl se změnit svůj vzhled. Nebyl jako dřív ve vojenském polním saku ani vedle sebe neumístil samopal, jako na minulých nahrávkách. Oblékl se do arabské tuniky, obarvil si vlasy i vous, jako by chtěl říci, že je zde nový, zralý bin Ládin, který je spíše než vojenským velitelem duchovním vůdcem. Možná i to ale může znamenat bezprostřední útok, protože po většině jeho nahrávek atentát následoval.
M. J. Gohel z londýnské Asijsko-tichomořské nadace má z nahrávky dojem, že jde o teatrální a amatérský počin. Vidí za ním kalifornského rodáka a zakladatele mediální složky al-Kajdy Adama Gadhana. Právě on prý může být autorem textu i tím, kdo zorganizoval zveřejnění. Obarvený Usáma, který se musí skrývat v pákistánských horách, je prý spíš k smíchu, protože se jeví jako marnivec zabývající se svým vzhledem, má-li předstoupit před kameru. Neodpovídá to obrazu, který dosud tak pečlivě pěstoval, totiž obrazu bojovníka svaté války bez lidských rysů. Jestliže bin Ládin hovoří o příznivcích nesoucích na ramenou břemeno dluhů spojených s vysokými úroky, nesmyslnými daněmi a hypotékami i s globálním oteplováním, pak je to slovník nikoli vůdce al-Kajdy, nýbrž vyjádření pocitů odbojných nespokojenců narozených na Západě. Nahrávka může být předzvěstí bezprostředního útoku na USA, i když k němu bin Ládin otevřeně nevyzývá, protože videozáznamy s ním jsou zveřejňovány výjimečně a vždy jsou poselstvím v tomto smyslu.
Nezávislý saúdskoarabský odborník na al-Kajdu Farís bin Huzam vidí v nahrávce pouze vzkaz protivníkům i stoupencům v tom smyslu, že bin Ládin je stále živ. Bin Huzam si je na sto procent jist, že bin Ládin nemá pravomoce plánovat akce al-Kajdy a že nahrávka je myšlena pouze jako signál pro stoupence.
Zástupce ředitele káhirského střediska pro politická a strategická studia Muhammad Sajjid Saíd v nahrávce spatřuje větší hrozbu než v těch předchozích. Usáma na ní totiž říká, že je odhodlán vést nekonečně dlouhý boj až do té doby, dokud protivník nepřijme islám. Bin Ládin si prý dal práci s tím, aby vypadal uvolněný, aby dělal dojem, že je to on, kdo útočí a kdo má věci pod kontrolou, že rozhodně není mužem na útěku a že právě on rozhodne o udělení milosti či nikoli. Proto nehovoří o Iráku. Zajímá ho totiž celý svět, který podle něj bude dokonalý teprve tehdy, až bude celý islámský.
Hrozbu v bin Ládinově vystoupení vidí i saúdskoarabský profesor politologie Chálid Dachil. Celé poselství podle něj míří na USA, naznačuje hrozící nebezpečí a dává najevo, že odchod Američanů z Iráku, který se nyní jeví pravděpodobnější než dřív, problém nevyřeší.
Foto: ČTK