Indie dá občanství nemuslimům z okolních zemí

Zahraničí
8. 1. 2019 22:22
Zavřené obchody v Indii.
Zavřené obchody v Indii.

Indický parlament schválil zákon umožňující udělení občanství nemuslimům, kteří údajně čelí pronásledování v některé ze sousedních zemí. Rozhodnutí vyvolalo protesty proti přistěhovalcům ve svazovém státě Ásám na severovýchodě Indie.

Indie poskytne možnost získat občanství vyznavačům hinduismu, křesťanství a dalších náboženských směrů, jako je džinismus, zoroastrismus či sikhismus, kteří se do země dostali nelegálně z Bangladéše, Pákistánu či Afghánistánu. Zákony doposud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně. Ministr vnitra a zároveň člen Indické lidové strany (BJP) Radžanát Singh odmítl, že zaváděný zákon o občanství je diskriminační.

Opatření připravené vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP), která zastává hinduistický nacionalismus, má v rámci kampaně vedené premiérem Naréndrou Módím před dubnovými parlamentními volbami prezentovat Indii jako útočiště pronásledovaných muslimů po celém světě.

Demonstranti ve svazovém státě Ásám v úterý ráno postavili barikády se zapálenými pneumatikami, vyrabovali místní stranické pobočky BJP a až do odpoledne blokovali dopravu a donutili většinu prodejců nechat zavřené své obchody. Policie k rozehnání srocených davů použila slzný plyn. Podle mluvčího ásámské policie bylo zatčeno na 700 protestujících.

Podle organizátorů protestů zákon umožňuje udělovat občanství pouze na základě náboženského přesvědčení, což je v rozporu s indickou sekulární ústavou. Také tvrdí, že poskytnutí občanství migrantům z Bangladéše, s nímž stát Ásám sdílí dlouhou prostupnou hranici, ohrozí původní ásámské obyvatele. "Už tu máme spoustu muslimských migrantů, kteří se do Ásámu dostali nelegálně v uplynulých letech. Teď se vláda snaží udělit občanství ještě hinduistům z Bangladéše. Chceme, aby ilegální migranti byli zadrženi a vráceni zpět bez ohledu na svou víru," řekl jeden z vůdců demonstrací.

Indický deník Hindustan Times uvedl, že demonstranty podpořila také ásámská separatistická organizace Spojená osvobozenecká fronta Ásámu (ULFA) bojující za sebeurčení původního ásámského obyvatelstva a odmítající přistěhovalce z Bangladéše. "Ásámci se považují za Indy. Ale pokud z nás centrální úřady svým jednáním udělají menšinu (v Ásámu), budeme zvažovat, jestli chceme zůstat v Indii," řekl jeden z lídrů organizace.

V červenci indická vláda podporovaná ásámskými představiteli zveřejnila seznam až čtyř milionu lidí žijících v Ásámu, které označila za ilegální imigranty z Bangladéše a kterým hrozí ztráta indického občanství a deportace. Podle serveru BBC bylo opatření namířeno především proti muslimským Bengálcům.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Anupam Nath

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ