Indie zaútočí proti terorismu <span>čili papričkou</span>

Zahraničí
24. 3. 2010 09:30
Paprička Bhút jokolia je nejpálivější na světě.
Paprička Bhút jokolia je nejpálivější na světě.

Paprička Bhút jokolia je nejpálivější na světě.Bhút jokolia, nejpálivější odrůda čili papričky na světě, poslouží indické armádě k výrobě účinných slzných granátů. Případné teroristy prý spolehlivě vykouří z jejich skrýší.

Po řadě úspěšných testů se armáda rozhodla využít papričky o velikosti palce v boji s terorismem. Podle indického ministerstva obrany mají ruční granáty s papričkou Bhút jokolia potenciál znehybnit nepřítele.

Na severovýchodě Indie pěstují tuto odrůdu tradičně jako lék na žaludeční obtíže. Údajně také poskytuje úlevu během místních úmorných veder. Od roku 2007 je v Guinnessově knize rekordů jako nejpálivější paprička na světě.

ČTĚTE TAKÉ: Indie nakoupí zbraně z Ruska za miliardy dolarů

Má totiž více než milion Scovilleho jednotek pálivosti. Klasická omáčka tabasco má od 2500 do pěti tisíc jednotek, nejpálivější mexické papričky chalapeňos mají osm tisíc jednotek.

Indičtí vojáci na manévrech (2008)."Po testech v indických laboratořích indického ministerstva obrany jsme usoudili, že čili granát je připraven k nasazení. Tento fakt potvrdili vědci z Organizace pro obranný výzkum a vývoj (DRDO, pozn. redakce)," uvedl podle Guardianu plukovník Kalia, mluvčí obrany severovýchodního státu Assam.

"Rozhodně půjde o efektivní zbraň, protože kvůli štiplavému zápachu papričky nebudou moci teroristé dýchat. Granát je tak vyžene z jejich úkrytů," řekl RB Srivastava, vedoucí odboru přírodních věd DRDO v Novém Dillí.

Srivastava dodal, že v současné době probíhají testy sprejů s nejpálivější papričkou. Ty by mohly použít jak ženy v obraně před útočníky, tak policie pro rozhánění davů.

Foto: Wikimedia Commons a Wikipedia (Vivek Patankar)

Autor: - kpa -

Další čtení

Pokus o průnik k ponorkám. Britové zadrželi možné špiony

Zahraničí
21. 3. 2026
Antonio Tajani, 14. listopadu 2022

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 3. 2026 14:05

Soudce dal za pravdu NYT v žalobě kvůli omezení přístupu médií do Pentagonu

Zahraničí
21. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ