Indonésie se vzpamatovává ze dvou přírodních katastrof, které ji postihly v uplynulých dvou dnech - z tsunami vyvolané zemětřesením, jež zasáhlo zemi v pondělí, a z úterních erupcí sopky Merapi. Tyto katastrofy si dohromady vyžádaly nejméně 170 obětí na životech a stovky lidí jsou nadále pohřešovány.
Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono zkrátil svou návštěvu Vietnamu, kde se měl zúčastnit summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), a vrátil se do vlasti, aby dohlížel na záchranné operace. Ty jsou zvláště obtížné na ostrovech v Indickém oceánu, které v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Třímetrové vlny zcela zničily pobřežní vesnice na souostroví Mentawai u sumaterského pobřeží.
"Máme nejméně 154 mrtvých a čtyři stovky pohřešovaných," uvedl šéf záchranářů provincie Západní Sumatra Harmensyah.
Dvaatřicetiletý rolník Borinte si zoufá pro svou bezmocnost, když se mu nepodařilo zachránit manželku a tři děti. "Když jsme viděli, jak se vlna blíží, snažili jsme se utíkat, ale voda byla rychlejší." Jemu jedinému se podařilo zachránit, protože se zachytil plovoucího prkna.
Přívalová vlna zasadila ránu turistice na souostroví Mentawai, které je rájem pro surfaře. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista.
Bývá to i horší
Na ostrově Jáva asi 2000 kilometrů východně zůstává vyhlášena pohotovost kolem sopky Merapi, na níž v úterý registrovali deset erupcí. Mraky popela a žhnoucích mračen usmrtily nejméně 25 lidí, sdělil Banu Hermawan, mluvčí nemocnice ve městě Yogyakarta ležícím asi 25 kilometrů od kráteru. Mezi mrtvými je i Mbah Marijan, muž známý jako duchovní strážce hory, která je považována za posvátnou. V případě nebezpečí měl být strážce jednou z autorit, které vyzývají místní obyvatelstvo k evakuaci.
Aktivita sopky nyní výrazně poklesla, ale nebezpečí podle úřadů trvá. Více než 29 tisíc lidí muselo nalézt útočiště v různých střediscích a na některé části svahů sopky je vstup zakázán.
Pod hrozbou erupce Merapi žije přes jeden milion lidí. Vesničané jsou však na rozmary vulkánu zvyklí. K větším erupcím dochází pravidelně v rozmezí čtyř až pěti let. V roce 1994 zabila láva více než 60 lidí a zatím nejhorší katastrofa si v roce 1930 vyžádala 1400 lidských životů. V Indonésii dochází často k erupcím a otřesům půdy kvůli její poloze na takzvaném "ohnivém prstenci", zóně s rozsáhlou sopečnou a tektonickou aktivitou.