Na 102 již stoupl počet obětí výbuchů indonéské sopky Merapi. Zatím poslední erupce v noci na dnešek připravila o život 58 lidí a přes 70 dalších s popáleninami hospitalizovali.
Živel zasáhl místní obec Bronggang vzdálenou 15 kilometrů od kráteru. Podle místních záchranářů je stav mnoha zraněných kritický.
Sopečný popel stoupá z kráteru do výšky šesti kilometrů a vytváří oblak dlouhý 250 kilometrů. Po dnešní silné erupci k úpatí hory stéká proud vroucí lávy o teplotě až 750 stupňů. Horké plyny zapalovaly domky a přinutily obyvatele k urychlené evakuaci.
Lidé, jejichž těla byla nalezena před domky nebo na ulicích, zřejmě zemřeli při útěku na otravu sirnými plyny.
Ze svahů sopky po erupci prchali na motocyklech a korbách nákladních aut vyděšené rodiny vesničanů se skrovným majetkem. Někteří z nich se ale do nebezpečných míst vracejí, aby nakrmili dobytek, který ve svých obydlích museli zanechat.
Kromě stoupající bilance mrtvých roste i počet zraněných, kterých je registrováno kolem 150. Zranění byli přenášeni na nosítkách; horký popel jim k tělu doslova přiškvařil oblečení, přikrývky, dokonce i matrace.
V některých oblastech zemi pokryla až pěticentimetrová vrstva sopečného popela. Letiště v nedalekém městě Yogyakarta museli uzavřít, protože vrstva popela zcela zakryla rozjezdové dráhy.
Evakuace i silou
Indonéské úřady po nové erupci rozšířily evakuační zónu z patnácti na dvacet kilometrů. Z dostupných informací není zřejmé, proč vesnice nebyla už dříve evakuována. Úřady z oblasti vystěhovaly už přes 75 tisíc lidí, mnohé násilím. Než se vulkán uklidní, mají žít v provizorních přístřešcích.
Nemocnice v okolních městech jsou přeplněné zraněnými, většina z nich utrpěla těžké popáleniny. Navzdory tvrzení vulkanologů, že předchozí erupce tlak uvnitř sopky zmírní, síla výbuchů se podle místních lidí zvyšuje. "Nevíme, co si o tom máme myslet," řekl jeden z indonéských vědců.
Na svazích nesmějí zůstávat ani vulkanologové. Na horu se vydali především proto, aby opravili čtyři z pěti seizmografů, které byly poškozeny při erupcích.
Erupce sopky, která je jednou z nejaktivnějších na světě, nastala nyní poprvé 26. října. Takto silně jako nyní vybuchla naposledy před osmdesáti lety, kdy si vyžádala 1300 lidských životů.