Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch vyzvala Indonésii, aby přestala podrobovat zkoušce panenství ženy, které chtějí vstoupit do řad policie. Podle HRW je tato praktika ponižující a diskriminační.
Organizace Human Rights Watch (HRW) ve své zprávě uvedla, že testy k určení toho, zda má zájemkyně o práci policistky neporušenou panenskou blánu, jsou v Indonésii dlouhodobou praxí. Zpráva HRW vychází z rozhovorů s policistkami a žadatelkami o práci u policie v šesti indonéských městech. Ženy, které testy podstoupily, vyšetření popsaly jako bolestivé a traumatizující.
Požadavek na podstoupení testů je dokonce zveřejněn na internetových stránkách, které informují o zaměstnání u indonéské policie. "Kromě zdravotních a fyzických testů ženy, které se chtějí stát policistkami, musejí rovněž podstoupit zkoušku panenství. Takže všechny ženy, které chtějí pracovat u policie, by měly chránit své panenství," stálo na těchto stránkách.
Mluvčí indonéské policie generálmajor Ronny Sompie provádění testů potvrdil, ale odmítl, že by panenství kandidátek bylo požadavkem policie. "Existují zdravotní vyšetření ženských i mužských uchazečů, včetně kontroly pohlavních orgánů, a test panenství u žen je jejich rutinní součástí. Nikdy ale neexistovalo pravidlo, podle nějž by policistky musely být panny," řekl Sompie s tím, že zmíněné internetové stránky nejsou oficiálními stránkami policie.
Organizace HRW již dříve zdokumentovala pohlavní zneužívání při testech panenství v několika jiných zemích, včetně Egypta, Indie a Afghánistánu. Odborníci také poukazují na to, že podobné testy panenství jsou neprůkazné. Podle lékařů může totiž být panenská blána narušena i řadou nesexuálních aktivit, včetně jízdy na koni, gymnastiky a fyzické práce.