Indové táhnou <span>na život a na smrt</span> proti obřímu Buddhovi

Zahraničí
20. 9. 2007 16:00
Počítačová simulace budoucí sochy Buddhy
Počítačová simulace budoucí sochy Buddhy

Protestující rolníciV severní Indii plánují vystavět největší sochu Buddhy na světě. Místní rolníci ale prohlašují, že v boji proti plánu položí i život. Jejich rozhořčení je pochopitelné: kvůli megaprojektu musí přesídlit patnáct tisíc osob a zmizí sedm vesnic.

Nedaleko od Kušinagaru v Uttarpradéši ("Horní země"), v místě, kde Buddha před 2500 lety zemřel a byl zpopelněn, protestují v těchto dnech desítky prostých rolníků. Důvodem jejich hněvu je plán mezinárodní buddhistické organizace vybudovat u jejich vesnice největší sochu Buddhy na světě.

Projekt nese název Maitreya neboli „láskyplná dobrota" a vybráno pro něj bylo toto svaté místo buddhismu, které má zažehnout světlo soucitu a porozumění ve světě. Jde však spíše o komerční slogan, praxe budování sochy, při níž je rolníkům zabavována jejich půda, se těmito slovy neřídí ani v nejmenším.

S parkovištěm má náboženský park zabrat 283 hektarů úrodné půdy, která živí drobné zemědělce. Již po generace na ní pěstují rýži, cukrovou řepu a pšenici. Organizátoři projektu ale neústupně argumentují tím, že stavba povede k rozmachu regionu, přičemž jeho součástí by se měly stát i vzdělávací a zdravotní projekty.

Bronzový Buddha má podle odhadů stát 250 milionů dolarů. Se svými 152 metry bude třikrát vyšší než americká Socha svobody bez podstavce a stane se tak největším pomníkem na světě.

V jeho vnitřku se počítá s výstavou ostatků a pozůstatků četných Buddhových učedníků, které shromáždil duchovní otec celého projektu rinpoče Zopa. V současnosti jsou vystavovány ve 150 městech světa a mají pomoci shromáždit ještě více peněz na stavbu.

Počítačová simulace budoucí sochy BuddhySochu má obklopovat upravený park se sto tisíci stúpami. Tvůrci projektu dále mluví o nemocnici světové úrovně, muzeu, audiovizuálním centru, školách a knihovnách. Projekt prý podporuje i tibetský dalajlama. Peníze pocházejí z privátních sbírek.

Chudí zemědělci ale stavebnákům vyčítají, že celý projekt připravovali v tajnosti a zcela netransparentně. První zmínky o projektu pronikly na veřejnost v roce 2000 díky zprávě v tisku.

Rolníci jsou odhodlaní pokračovat ve svých protestech a riskovat při nich třeba i život. Očekává se totiž, že při jejich pokračujícím odporu budou ze svých pozemků odsunuti násilím.

Podobné demonstrace nejsou v Indii ojedinělé. Venkovští obyvatelé se stále častěji ozývají proti úřadům, které si chtějí přivlastnit jejich půdu a budovat na ní velké turistické a průmyslové projekty.

Protesty mají často i tragické vyústění. Ve státě Západní Bengálsko usilovali vládnoucí komunisté o zisk pozemků pro vybudování zvláštní průmyslové zóny. Do demonstrantů ale začala střílet policie a celý tucet jich zabila.

Na fotografiích: (1) Protestující rolníci, (2) Počítačová simulace sochy nejvyššího Buddhy.

Foto: (1) AP (2) maitreyaproject.org

Autor: - ms -

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ