<span>Intelektuál Rudd</span> postavil australské labouristy na nohy

Zahraničí
24. 11. 2007 12:42
Nový premiér Kevin Rudd
Nový premiér Kevin Rudd

Nový premiér Kevin RuddRazantní výstup na výsluní australské politiky završil v sobotu vůdce australských labouristů Kevin Rudd rozhodujícím triumfem. Po necelém roce v čele opoziční strany ji dokázal přivést k suverénnímu vítězství v parlamentních volbách po 11 letech v opozici. Přitom o bývalém diplomatovi, který plynně ovládá mandarínštinu, ještě před rokem ve světě nikdo nevěděl.

Od prvního zvolení do australského parlamentu v roce 1998 za hlavní město rodného státu Queensland Brisbane si Rudd budoval politický profil jako hlasitý oponent australské účasti na válce v Iráku v roce 2003.

Právě jeho slib na postupný návrat australských vojáků z Iráku a na podpis Kjótského protokolu mu před volbami zajišťoval trvalý náskok v preferencích před vládnoucími konzervativci. Voličskému uchu zněl příjemně i jeho příslib generační změny a "čerstvých myšlenek" ve stojatých vodách konzervativního vedení.

I když je pravda, že tento na pohled knihomolský politik s brýlemi, kterému ve vlastní straně přezdívají Harry Potter, bývá často popisován jako mladší verze odcházejícího premiéra Johna Howarda. Coby zapřisáhlý katolík sám sebe popisuje jako ekonomicky konzervativního a ujišťuje, že bude dále pokračovat rekordní ekonomický růst země.

Zároveň horuje pro "čerstvé myšlení" a reformu zdravotnictví a školství. Školy chce "digitalizovat" tak, aby každý student měl vlastní počítač. Slíbil též, že v případě svého zvolení stáhne kontroverzní zákony o pracovních místech, které měly negativní dopad.

Miliony dolarů plánuje Rudd investovat do obnovitelných zdrojů energie. Těsné vztahy s USA chce udržet, ale zároveň provozovat mnohem nezávislejší zahraniční politiku.

Velmi inteligentní, schopný a ambiciózní politik se narodil 21. září 1957 na malém městě Nambouru ve státu Queensland. Nejmladší ze čtyř dětí vyrůstal v chudobě. Když mu bylo jedenáct, jeho otec zahynul při autonehodě. Rodina byla vypuzena z vlastní farmy, a v té době se začaly utvářet jeho rané politické názory na hodnotu sociální péče.

Vystudoval čínštinu na Národní australské univerzitě a učitelé ho popisovali jako vážného a disciplinovaného žáka. Po absolutoriu vstoupil do diplomatických služeb. Působil ve Stockholmu a Pekingu, poté pracoval pro labouristy ve vládě domovského státu Queensland.

Když mu v roce 2001 svěřili post stínového ministra zahraničí, vybudoval si pověst silného workoholika se zájmem o média, který pravidelně volal reportérům mimo pracovní dobu a o víkendech, aby vyjádřil své názory na aktuální témata.

Od svého zvolení do čela Australské labouristické strany v prosinci 2006 dokázal výrazně zvýšit preference strany. Svou pozici posílil i plamennými projevy v parlamentu o údajné roli Howarda a ministra zahraničí Alexandera Downera ve skandálu s australským monopolním vývozcem pšenice AWB, který prý vědomě platil řádově miliony dolarů bývalému iráckému režimu Saddáma Husajna a zneužil tak program OSN "Ropa za potraviny".

Přízeň žen voliček Ruddovi podle analytiků získává i spořádaný rodinný život. Od roku 1981 je ženatý s multimilionářkou Therese Reinovou, která vlastní zaměstnavatelskou agenturu. Ve své činnosti chce pokračovat i po Ruddově zvolení premiérem. Mají tři děti.

O minulém životě tohoto na pohled vzorného politika se mnoho neví. A tak když nedávno vyšlo najevo, že v minulosti navštívil striptérský klub, ale byl příliš opilý, aby si pamatoval podrobnosti, jeho popularita spíš vzrostla, protože Australanům se ulevilo, že v jednom kuse nepracuje.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ