Intenzivní jednání na záchranu rukojmí pokračují
22.07.2007 16:03 Aktualizováno 22.07. 18:23
Krize kolem dvou Němců a dvaceti tři Jihokorejců unesených ve čtvrtek v Afghánistánu extremisty z radikálního hnutí Taliban stále pokračuje. Intenzivní diplomatické snahy o osvobození zajatců, jimž únosci hrozí smrtí, nepřinesly o víkendu výsledky a celou záležitost provázela řada protichůdných prohlášení.
Podle posledních zpráv je jeden ze zajatých Němců prokazatelně mrtev, osud druhého zůstává nejasný. V případě skupiny zajatých Jihokorejců Taliban údajně prodloužil ultimátum na splnění svých požadavků o 24 hodin, tedy do pondělního odpoledne.
K tématu: Afghánští vesničané nalezli tělo uneseného Němce
Vlády Německa i Jižní Koreje shodně odmítají přistoupit na požadavky extremistů, kteří podmínili propuštění zajatců okamžitým stažením tří tisíc německých i dvou set jihokorejských vojáků ze země. Za osvobození Jihokorejců kromě toho Talibanci žádají od afghánských úřadů propuštění stejného počtu islamistů z věznic.
Dva německé experty unesl Taliban v jihoafghánské provincii Vardak, kde pracovali na projektu stavby hráze. V sobotu údajný mluvčí Talibanu Júsuf Ahmádí v hodinovém odstupu oznámil, že oba unesení Němci byli zastřeleni, stejně jako pětice Afghánců zajatých společně s nimi. Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí Sultan Ahmad Bahín však později tvrzení o zabití Němců popřel a řekl, že podle informací afghánských bezpečnostních služeb jeden z německých rukojmích zemřel na selhání srdce a druhý je dosud naživu.
Taliban však trvá na své verzi o popravě unesených. "Talibanci mohou říci, kde se nacházejí těla obou Němců, a pokud si je německá vláda přeje, vydáme je bez dalších podmínek," řekl dnes Ahmádí.
Tělo jednoho z Němců bylo mezitím nalezeno. Podle zdrojů z afghánské bezpečnosti má prý prostřelenou hlavu, není však jisté, zda do oběti nebylo vystřeleno až po její smrti.
Extremisté z Talibanu stále zadržují skupinu 23 jihokorejských občanů, údajně křesťanských misionářů, případně zdravotníků, mezi nimi 18 žen. Jejich postupným zabíjením Talibanci v prvním ultimátu pohrozili, nebudou-li jejich podmínky splněny do neděle 16.30 středoevropského letního času. Krátce po vypršení této lhůty podle svého údajného mluvčího ultimátum prodloužili o 24 hodin.
Jižní Korea v neděli oznámila, že už zahájila přípravy na návrat svých vojáků do vlasti, který se má podle plánu uskutečnit koncem roku. Soul nicméně odmítl na požadavky Talibanců přistoupit a ministr zahraničí Song Min-sun v sobotu oznámil, že jeho země odsun vojáků z Afghánistánu neurychlí.
Do Afghánistánu v neděli dorazila jihokorejská delegace vedená náměstkem ministra zahraničí, která se zřejmě pokouší dosáhnout propuštění rukojmích jednáním.
Afghánské armádní, policejní a zpravodajské služby a mezinárodní síly kromě toho podle sdělení ministerstva obrany v Kábulu zahájily v neděli v provincii Ghazní společnou vojenskou operaci na záchranu jihokorejských zajatců Talibanu. Mluvčí koalice vedené USA ani velení mezinárodních sil ISAF řízených NATO však účast na takové záchranné akci nepotvrdili.
Podle afghánského ministerstva obrany účastníci záchranné operace obklíčili zónu, kde jsou zajatci pravděpodobně drženi. K žádným střetům ještě nedošlo. "Budeme postupovat po dohodě s jihokorejskou delegací," citovala ministerského mluvčího agentura AFP.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.