Iráčané se učí nahradit zničené mosulské mosty

Zahraničí
8. 3. 2017 09:15
Iráčtí vojáci.
Iráčtí vojáci.

Američtí vojáci cvičí irácké kolegy na boj proti radikálům, ale nejenom to. Na základně Tádží severně od Bagdádu s nimi sestavují plovoucí mosty, aby byli schopni rychle nahradit zničené přemostění řeky Tigris v Mosulu.

Ani jeden z tamních pěti mostů není použitelný, protože ve snaze ztížit radikálům útěk a zásobování je všechny zničily bomby letadel mezinárodní koalice. Dva z mostů už irácká armáda dobyla z obou břehů, ale přeprava přes ně není možná.

Vojáci rozkládají jednotlivé části pontonových mostů a připevňují je k břehu umělého jezera na vojenské základně Tádží. Ti, kteří výcvikem prošli, už odjeli do Mosulu, o jehož západní část se stále bojuje, zatímco ta východní byla osvobozena v lednu. Zajistit pohyb přes Tigris, který městem protéká od severu k jihu, je klíčovým úkolem armády.

Mostní specialisté mají zajistit spojení břehů řeky, aby se k jednotkám bojujícím na západě Mosulu mohly přesouvat posily z východní části města. Vedle trosek původních mostů budou sestaveny provizorní, plně nebo částečně plovoucí trasy.

Vojáci nyní kontrolují oba břehy mostu, který je položen nejjižněji z pětice, a v úterý obsadili západní břeh druhého.

Na základně Tádží se Iráčané učí ovládat závěsné mostní přepravníky, řídit čluny a stavět plovoucí mosty, říká jeden z amerických instruktorů Michael McConaughey. "Zatím výcvikem prošlo 90 iráckých vojáků, kteří získali potřebné znalosti. Se zbývajícími 25 jich bude schopných pracovat v terénu více než sto," řekl McConaughey. Podobný výcvik, avšak na jiném místě, Iráčanům poskytuje také britská armáda.

Iráčané ale nejsou v oblasti plovoucích mostů žádnými nováčky, jelikož žijí v "zemi dvou řek" - Eufratu a Tigridu. Plovoucí mosty se používaly k propojení tigridských břehů v Bagdádu už za dynastie Abbásovců v 8. století.

V minulých letech byli armádní "mostaři nasazeni i do bojů proti Islámskému státu", říká Alí Raad, který k této jednotce patří. On sám bojoval v provinciích Anbár a Saláhaddín a pomáhal v bojích proti IS při osvobozování tamních měst včetně Ramádí.

IS obsadil sever Iráku v roce 2014 a mnohá města, zejména v Anbáru, usilovně bránil. V bitvě o Zulúiju, která leží severně od Bagdádu, radikálové zničili tamní dva mosty s pomocí člunů naložených výbušninami. Místní kmeny jim přesto dokázaly čelit několik měsíců.

Tamních bojů se zúčastnil i voják Hajdar Kázim. Pracoval s jednotkou, která vybudovala plovoucí most přes Tigris, ale byl při tom střelen do břicha. Právě tento most umožnil kmenům v Zulúiji vzdorovat náporu IS. "Plovoucí mosty jsou zásadní logistické vybavení pro podporu bojujících jednotek," řekl Kázim.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Hadi Mizban

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ