Iráčané se učí nahradit zničené mosulské mosty

Zahraničí
8. 3. 2017 09:15
Iráčtí vojáci.
Iráčtí vojáci.

Američtí vojáci cvičí irácké kolegy na boj proti radikálům, ale nejenom to. Na základně Tádží severně od Bagdádu s nimi sestavují plovoucí mosty, aby byli schopni rychle nahradit zničené přemostění řeky Tigris v Mosulu.

Ani jeden z tamních pěti mostů není použitelný, protože ve snaze ztížit radikálům útěk a zásobování je všechny zničily bomby letadel mezinárodní koalice. Dva z mostů už irácká armáda dobyla z obou břehů, ale přeprava přes ně není možná.

Vojáci rozkládají jednotlivé části pontonových mostů a připevňují je k břehu umělého jezera na vojenské základně Tádží. Ti, kteří výcvikem prošli, už odjeli do Mosulu, o jehož západní část se stále bojuje, zatímco ta východní byla osvobozena v lednu. Zajistit pohyb přes Tigris, který městem protéká od severu k jihu, je klíčovým úkolem armády.

Mostní specialisté mají zajistit spojení břehů řeky, aby se k jednotkám bojujícím na západě Mosulu mohly přesouvat posily z východní části města. Vedle trosek původních mostů budou sestaveny provizorní, plně nebo částečně plovoucí trasy.

Vojáci nyní kontrolují oba břehy mostu, který je položen nejjižněji z pětice, a v úterý obsadili západní břeh druhého.

Na základně Tádží se Iráčané učí ovládat závěsné mostní přepravníky, řídit čluny a stavět plovoucí mosty, říká jeden z amerických instruktorů Michael McConaughey. "Zatím výcvikem prošlo 90 iráckých vojáků, kteří získali potřebné znalosti. Se zbývajícími 25 jich bude schopných pracovat v terénu více než sto," řekl McConaughey. Podobný výcvik, avšak na jiném místě, Iráčanům poskytuje také britská armáda.

Iráčané ale nejsou v oblasti plovoucích mostů žádnými nováčky, jelikož žijí v "zemi dvou řek" - Eufratu a Tigridu. Plovoucí mosty se používaly k propojení tigridských břehů v Bagdádu už za dynastie Abbásovců v 8. století.

V minulých letech byli armádní "mostaři nasazeni i do bojů proti Islámskému státu", říká Alí Raad, který k této jednotce patří. On sám bojoval v provinciích Anbár a Saláhaddín a pomáhal v bojích proti IS při osvobozování tamních měst včetně Ramádí.

IS obsadil sever Iráku v roce 2014 a mnohá města, zejména v Anbáru, usilovně bránil. V bitvě o Zulúiju, která leží severně od Bagdádu, radikálové zničili tamní dva mosty s pomocí člunů naložených výbušninami. Místní kmeny jim přesto dokázaly čelit několik měsíců.

Tamních bojů se zúčastnil i voják Hajdar Kázim. Pracoval s jednotkou, která vybudovala plovoucí most přes Tigris, ale byl při tom střelen do břicha. Právě tento most umožnil kmenům v Zulúiji vzdorovat náporu IS. "Plovoucí mosty jsou zásadní logistické vybavení pro podporu bojujících jednotek," řekl Kázim.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Hadi Mizban

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ