V jihoirácké Basře se šestý den konaly protesty proti vysoké nezaměstnanosti a špatným sociálním službám. Vytrvalost demonstrantů přinutila premiéra Hajdara Abádího, aby se v pátek vydal do tohoto města vzdáleného asi 500 kilometrů od Bagdádu.
Lidé trpí zejména přerušovanými dodávkami elektřiny. Na pátek byly naplánovány dva protesty, ten druhý se má konat před sídlem provinční rady v centru města.
Abádí jednal s vojenskými veliteli, místními politiky a zástupci ropných firem, které v provincii Basra působí.
Protesty začaly minulou neděli a hned první den přišel o život jeden člověk, kterého podle svědků zastřelili policisté. V dalších dnech pak účastníci pálili pneumatiky a blokovali silnice. V některých případech se lidé snažili proniknout do státních úřadů, ve čtvrtek ministr ropného průmyslu oznámil, že demonstranti se chtěli dostat do rafinérie a zapálili budovy u vchodu do objektu. V pátek zablokovali přístup do přístavu Umm Kasr u Basry. Do přístavu ani z něj se nemohly dostat kamiony a správa přístavu zaměstnance poslala domů.
Člen provinční rady Karím Šuák řekl, že mezi demonstranty jsou hlavně mladí lidé, kteří trpí vysokou nezaměstnaností, kterou federální vláda neřeší.
Ropné zdroje vytvářejí 89 procent státních příjmů a ropa tvoří 99 procent iráckého vývozu, avšak ropný sektor poskytuje jen jedno procento pracovních míst pro místní lidi. Zahraniční ropné společnosti totiž většinou zaměstnávají cizince.
Podle oficiálních údajů činí míra nezaměstnanosti v Iráku téměř 11 procent a občané ve věku do 24 let tvoří 60 procent populace.
Na stranu demonstrujících se v pátek postavil vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. Jeho zástupce Abdal Mahdí Karbaláí při páteční polední modlitbě v Karbale k událostem v Basře řekl, že "není spravedlivé ani přijatelné, aby tato provincie bohatá na ropu byla jednou z nejchudších v Iráku". "Množství jejích občanů trpí špatnými službami. Představitelé centrální i místní vlády se musejí s vážností zabývat požadavky občanů," řekl. Abádího úřad v prohlášení slíbil, že vláda bude na nespokojenost lidí reagovat.
Demonstranti chtějí v protestech pokračovat. "Neskončíme, dokud naše požadavky (vláda) nesplní. Pokud nevytvoří pracovní místa a nezlepší služby, jako je dodávka vody a elektřiny, zavřeme Basru i produkci ropy," řekl devětadvacetiletý účastník protestů Muhammad Džabbár.