Iráčané ve středu volili nový parlament, šlo přitom o první hlasování od stažení amerických vojáků ze země v roce 2011. Hlášeno bylo několik útoků, při nichž přišlo o život 11 lidí a 26 jich bylo zraněno. Volební právo má přes 20 milionů občanů, volební místnosti se uzavřely v 17.00 SELČ. Kdy budou zveřejněny výsledky hlasování, není zatím jasné.
Předvolební období poznamenaly násilnosti, při nichž od pátku zahynula stovka lidí. Ve středu byly hlášeny dva raketové útoky na volební místnosti západně od metropole a také poblíž Kirkúku. První dva nezpůsobily žádná zranění, zato poblíž Kirkúku zahynuly dvě ženy. Severně od města atentátníci zabili dva pracovníky volební komise a stejný počet jich zranili. V jiné části Iráku pak nařídili evakuaci jedné volební místnosti a pak ji zničili výbušninami.
O 328 parlamentních křesel se uchází více než 9 tisíc kandidátů. Komentátoři neočekávají, že některá z mnoha politických stran a uskupení získá v parlamentu většinu. Největší šance však dávají koalici Právní stát premiéra Núrího Málikího, která se na rozdíl od ostatních aliancí uchránila rozpadu na nevýznamné strany. Někteří chápou volby jako referendum o Málikím, který obhajuje třetí premiérský mandát po sobě.
Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace v západní provincii Anbár vedla volební komisi k omezení hlasování v této části Iráku. Otevřeno tam bylo jen 70 procent volebních místností, ve zbytku se bude moci volit do konce roku. Anbár je dějištěm několikaměsíčních střetů armády se sunnitskými radikály z Islámského státu v Iráku a Levantě, kteří se hlásí k ideologii teroristické sítě Al-Káida.
Přísná bezpečnostní opatření panovala v metropoli Bagdádu. V centru byla kontrolní stanoviště po 500 metrech, ulicemi projížděly automobily s vojáky vyzbrojenými automatickými zbraněmi. Úřady kvůli volbám vyhlásily až do čtvrtka volno, takže město bylo ráno klidné. Málikí nařídil také uzavřít vzdušný prostor nad metropolí a zakázal provoz automobilů. Někteří z voličů tak museli ujít dlouhé kilometry, než se dostali do volební místnosti.
Sám třiašedesátiletý premiér pak volil v hotelu Rašíd v přísně střežené zóně Bagdádu. Prohlásil, že si je jist vítězstvím a že otázkou je pouze to, jak velké bude. "Volíme pro svou budoucnost a své děti. Ohrožují nás teroristé, ale teď ohrozíme my je. Vyzývám Iráčany, aby přišli odevzdat hlasy, protože to je velká rána terorismu," řekl Málikí.
Hlasování probíhalo bez problémů v centrálním Iráku a na jihu, násilí se odehrávalo spíš na severu. Na některých místech se ráno tvořily fronty, odpoledne zájem o hlasování opadal.
Irácké úřady neoznámily, kdy budou zveřejněny výsledky. Při hlasování v roce 2010 to nebylo dříve než po dvou týdnech.
Mnozí voliči se rozhodli hlasovat co nejdříve. "Je to bezpečnější, dav přitahuje atentátníky," řekla sedmatřicetiletá žena, která při jednom z útoků minulý týden přišla o bratra. "Většinu politiků je třeba vyhnat, protože kromě toho, že se roky hádají, nic nedělají," řekl sedmašedesátiletý občan Bagdádu abú Ašraf.
Jednadevadesátiletý Džavád Saíd Kamáladdín řekl, že přišel hlasovat, protože doufá, že se politici vymění. "Jsou to všechno zloději," dodal. Isám Šukr, který v březnu přišel při jednom z atentátů o syna, řekl, že volí, aby měli synové a vnuci lepší život. "Teď si kvůli špatné bezpečnostní situaci nemohou ani jít hrát na hřiště. Chceme lepší život pro všechny Iráčany,"