Exploze, výstřely, oblaka kouře nad městem. Pozorovatelé hlásí těžké boje v jihoirácké Basře. Irácká amrmáda zahájila v oblasti města rozsáhlou ofenzívu s cílem vyhnat z města ozbrojené povstalce. Jde o polovojenské šíitské oddíly, k nimž patří i milice radikálního duchovního Muktady Sadra, takzvaná Mahdího armáda.
Boje začaly v noci na úterý. Britský armádní mluvčí oznámil, že na vojenské operace osobně dohlíží irácký premiér Núrí Málikí.
Střety si podle prvních informací vyžádaly několik desítek raněných, kteří byli odvezeni do často již přeplněných nemocnic.
Z různých částí města byly slyšet výbuchy i střelba a nad severními čtvrtěmi stoupal kouř. Podle vojenských zdrojů je město poloprázdné, na silnicích nejsou automobily a lidi se nevydali do práce. V pondělí večer úřady vyhlásily noční zákaz vycházení. Milicionáři z Mahdího armády pak zaujali pozice u vjezdů do čtyř čtvrtí, které kontrolují.
O získání kontroly na městem, které je střediskem jihoirácké ropné oblasti, bojuje Mahdího armáda a další šíitské skupiny. Podle agenturních zpráv zatím kvůli bojům nemusela být zastavena těžba ani export ropy.
Málikí do Basry přijel v pondělí a slíbil, že zajistí, aby se město vrátilo pod kontrolu vládních sil. Na operaci dohlíží z irácké vojenské základny.
Sadrovy oddíly tvrdí, že Málikí upřednostňuje jinou šíitskou skupinu, Nejvyšší islámské irácké shromáždění, které bylo vlivnou opozicí proti režimu Saddáma Husajna, ale na rozdíl od Sadra proti němu bojovalo z exilu.
Basra leží víc než 500 kilometrů jižně od Bagdádu. Má 1,5 milionu obyvatel a je druhým největším iráckým městem. Po invazi z roku 2003 patřila do sektoru kontrolovaného britskou armádou. Britové město i celou provincii předali irácké vládě loni v prosinci a teď se na nedaleké základně soustřeďují na výcvik iráckých jednotek.
Po jejich odchodu se polovojenské oddíly znovu pokoušejí určité části Basry získat pod kontrolu. Britská armáda oznámila, že do nynějších bojů nezasahuje a že je to výhradně irácká záležitost.
Sadr nedávno sice obnovil příměří, takže jeho milice nemají bojovat, ale v minulých dnech přibylo incidentů, jichž se šíitské jednotky účastnily. Jejich zástupce dnes vyzval k ukončení bojů a k jednání. "Situace je špatná. Litujeme toho, že se bojuje. Jsme připraveni vyjednávat, přáli bychom si situaci zklidnit," řekl.
Britských list Sunday Mirror o velikonocích informoval, že Pentagon se nyní snaží přimět své britské spojence k návratu do Basry. Podle listu odvolávajícího se na vysoké vojenské kruhy jsou USA velmi znepokojeny alarmující situací ve druhém největším iráckém městě.
Američané podle něj budou na Brity tlačit, aby se vrátili do Basry. Kdyby Britům nestačili vojáci, nabídne jim Pentagon jako posilu svou námořní pěchotu. Případná společná operace by mohla trvat šest měsíců.
Sunday Mirror připomíná, že v Basře sílí násilí a množí se případy zabíjení. Město po odchodu Britů upadá do anarchie.
Zatímco bezpečnostní situace v Bagdádu se po posílení amerických jednotek o 30 tisíc mužů výrazně zlepšila, v Basře je tomu právě naopak.
Podle armádních statistik bylo v Basře například za uplynulých šest měsíců de facto popraveno nejméně 50 žen. Některé zůstaly ležet zastřeleny přímo na ulici jako oběť muslimských fanatiků. Nebožačky se v očích svých katů provinily tím, že měly nevhodné oblečení nebo se jinak nevhodně chovaly.
Islámské „popravčí čety" na jihu Iráku si jako cíl berou i lékaře, učitele nebo inženýry.
Sunday Mirror cituje vysokého britského důstojníka, podle něhož se zatím Londýn staví k americkému snaze na návrat Britů do Basry zdrženlivě.
Foto: Reuters a AP