Irácká vláda zrušila právní normu zaručující imunitu zahraničním soukromým bezpečnostním agenturám. V prohlášení to dnes oznámil vládní mluvčí. Vláda také vypracovala nový zákon, pod nějž budou tyto agentury spadat.
Irácký kabinet právní úpravou reaguje na incidenty, při nichž kvůli tvrdému postupu ochranek v minulosti umírali iráčtí civilisté.Imunitu vzhledem k iráckému zákonu bezpečnostním společnostem zaručoval zákon přijatý v roce 2004, kdy v Iráku rozhodoval provizorní koaliční úřad (CPA) vedený Američany.
Jednání o ochrankách spustil incident z 16. září. Zaměstnanci americké firmy Blackwater při něm zahájili v Bagdádu palbu, při níž přišlo podle iráckého vyšetřování o život 17 civilistů. Firma se hájí tím, že strážci jednali v legitimní obraně, avšak Bagdád trvá na tom, že palbu nic nevyprovokovalo.
O tři týdny později zabili zaměstnanci australské ochranky Unity Resources Group dvě Iráčanky, nedávno u Kirkúku skončil zásah britské společnosti Erinys bilancí tří zraněných. Iráčané jsou přesvědčeni, že ochranky v Iráku se chovají jako žoldáci, kteří se nemusí nikomu odpovídat.
Jeden z článků zákona číslo 17 schváleného CPA zaručuje bezpečnostním službám stejně jako koaličním jednotkám a zaměstnancům CPA "ochranu před iráckým právním postihem". Někteří iráčtí politici jsou toho názoru, že tento zákon ztratil účinnost, když roku 2005 začala platit nová irácká ústava. O problému právní imunity se od té doby stále debatuje.
Rezignaci kvůli zářijovému incidentu americké firmy Blackwater v Bagdádu a množícím se otázkám kolem použití soukromých bezpečnostních agentur v Iráku dnes oznámil tajemník ministerstva zahraničí USA pro bezpečnost diplomatických služeb Richard Griffin.
Své rozhodnutí oznámil na týdenní schůzce vedení bezpečnostního odboru a rozeslal e-mailovou poštou kolegům. Podle agentury AP, která má text Griffinova prohlášení k dispozici, v něm ale není uvedeno datum zamýšlené rezignace ani podrobněji specifikovány její důvody.
V Iráku teď působí přes 30.000 členů ochranek. Zajišťují především diplomatické konvoje. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v úterý slíbila, že bude žádat kvalitnější kontrolu práce soukromých ochranek.
FOTO: AP