Po několikadenních protestech proti korupci a přetrvávajícím ekonomických a sociálním problémům uznal irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky demonstrantů za oprávněné. V televizním projevu v noci na pátek řekl, že vláda se snaží najít řešení, ale neumí kouzlit, aby všechny problémy vyřešila. Vyzval také účastníky protestů, aby šli domů. Počet mrtvých po střetech demonstrantů s policisty přitom vzrostl již na 44, raněných jsou stovky. S odkazem na policejní a nemocniční zdroje o tom informovala agentura.
Největší počet obětí zaznamenalo město Násiríja na jihu země, kde přišlo o život 18 lidí. V metropoli Bagdádu v minulých dnech zemřelo 16 osob, mrtvé hlásí i další města.
Na několika místech na jihu země, ale také v Bagdádu, byl vyhlášen zákaz vycházení, úřady rovněž výrazně omezují přístup k internetu či na sociální sítě, kde se demonstranti svolávají. Zavést tato opatření bylo podle Mahdího těžkou volbou, je to ale prý nutné.
Mahdí řekl, že volání protestujících po boji s korupcí je správné, ale že vládě je třeba s její prací pomoci. Přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by chudým rodinám garantoval základní příjem. Agentura připomíná, že kritici už léta přední irácké politiky obviňují, že své pozice využívají hlavně k tomu, aby obohatili sebe i své spojence. Na indexu korupce mezinárodní organizace Transparency International patří Iráku 168. místo z celkových 180.
V centru Bagdádu se ve čtvrtek i přes zákaz vycházení sešly menší skupinky demonstrantů. Policie po nich podle agentury střílela ostrými náboji, není však zatím jasné, zda některé zranila či zabila. Jinde v hlavním městě byla situace před pátečními modlitbami klidná. Na náměstích a v ulicích dohlíží na dodržování zákazu vycházení armáda a příslušníci zvláštních jednotek. Mnoho Iráčanů s napětím očekává kázání šíitského duchovního ajatolláha Alího Sistáního, který má mezi většinovými iráckými šíity silný politický vliv.
Současné protesty jsou doposud nejsilnější od začátku Mahdího vlády, který do funkce premiéra nastoupil před necelým rokem.
Irák se s obtížemi zotavuje z boje proti sunnitským radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS), kteří byli poraženi v roce 2017. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.