Iráčtí baasisté si v Jemenu připomenuli Saddámovu smrt

Zahraničí
7. 2. 2007 19:13
Ilustrační foto: Prezident Saddám Husajn při setkání s Billem Richardsonem v Bagdádu v červnu 1995.
Ilustrační foto: Prezident Saddám Husajn při setkání s Billem Richardsonem v Bagdádu v červnu 1995.

Ilustrační foto: Prezident Saddám Husajn při setkání s Billem Richardsonem v Bagdádu v červnu 1995.V jemenské metropoli se ve středu sešly stovky členů někdejší irácké vládní strany Baas a připomenuly si konec čtyřicetidenního období smutku, drženého za bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Shromáždění, které zorganizoval v jednom z paláců v Saná velitel jemenských bezpečnostních sil a bratranec prezidenta, se zúčastnila také Saddámova nejstarší dcera Raghad s rodinou. Saddám byl loni v Iráku odsouzen k trestu smrti za vraždy šíitů z města Dudžail a 30. prosince byl oběšen. Pochován je poblíž iráckého Tikrítu.

Kromě Raghad a její dcery a syna byly přítomni také někteří ze Saddámových právníků. K paláci v Saná přijel konvoj automobilů s účastníky setkání. Na autech byly Saddámovy fotografie.

"Saddám Husajn je opravdový hrdina a vůdce všech Arabů. Jsem hrdá na něj, na boj, který podstoupil, i na oběti, které přinesl," řekla Raghad. Další mluvčí uráželi USA, Írán a nejmenované arabské vlády, které podle nich s USA či Íránem spolupracují.

Shromáždění v Saná se uskutečnilo den před vypršením čtyřicetidenního smutku, protože Saddámovi stoupenci chtěli upozornit na podobná setkání, která se mají konat ve čtvrtek po celém Blízkém východě. Jedno z největších se odehraje zřejmě v Jordánsku, kam o invazi uprchlo mnoho iráckých baasistů.

Velký počet stoupenců je také v Jemenu a původně se uvažovalo, že Saddám bude pohřben provizorně právě v této zemi. Z Jemenu také pocházejí prohlášení, která vydávají iráčtí baasisté o sunnitském odboji. Nedávno se rovněž objevila informace, že jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih pozval do Jemenu blízkého Saddámova spolupracovníka Izzata Ibráhíma Dúrího. Ten je na seznamu pětapadesáti hledaných Iráčanů a USA na jeho dopadení vypsaly odměnu deseti milionů dolarů.

Raghad dala dohromady Saddámovu obhajobu. Zdědila otcův temperament a přezdívá se jí Malý Saddám. Po invazi v roce 2003 žila v jordánském exilu, ale Ammán ji požádal, aby se zdržela veřejných prohlášení. Současná irácká vláda ji podezírá, že spolu s dalšími baasisty financuje sunnitský odboj, jelikož má k dispozici miliony dolarů, jež prý za tímto účelem shromáždil Saddám.

Autor: ČTK

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ