Regionální vláda iráckého autonomního Kurdistánu je připravena jednat s vládou v Bagdádu o kontrole nad letišti v Kurdistánu, nad hraničními přechody i bankami. Vláda to oznámila v noci na čtvrtek. Spory vyvolalo zářijové referendum, které Kurdové uspořádali navzdory odporu centrální vlády.
Až 90 procent hlasujících se v referendu vyslovilo pro nezávislost Kurdistánu. Centrální vláda pak oznámila, že chce převzít kontrolu nad letišti i hranicí. Hlasování se konalo nejen v autonomních kurdských provinciích, ale i v několika oblastech, které obývají Kurdové, ale které leží v provinciích, jež spadají pod iráckou vládu.
Jednou z takových oblastí je Kirkúk, což je region bohatý na ropu. Ve středu se objevily zprávy, že Bagdád chystá do Kirkúku vojenskou operaci. Vládní mluvčí to ale popřel. "Neplánujeme žádný útok na Kirkúk a ani o něm neuvažujeme," řekl.
Nejmenovaný kurdský zdroj uvedl, že kurdské milice s pomocí pískových bariér krátce uzavřely dvě hlavní trasy mezi Kurdistánem a severoiráckým Mosulem. Šlo o silnice vedoucí z kurdských měst Irbíl a Dahúk a podle zdroje to bylo "preventivní opatření, protože Kurdové zaznamenali pohyb iráckých sil na frontové linii s pešmergy". Kurdské milice později oznámily, že bariéry byly po několika hodinách odstraněny.
Zdroje z milicí v Kirkúku, který Kurdové pomáhali osvobodit od radikálů ze samozvaného Islámského státu (IS), žádný pohyb irácké armády nepotvrdily. "Nezaznamenali jsme žádné nepřijatelné přesuny iráckých jednotek. Pokračují naše schůzky s koalicí (která pomáhá Iráku v bojích proti IS)," sdělil zdroj z oddílů pešmergů.
Irácká armáda zprávy o posilování jednotek u Kirkúku odmítla potvrdit, ale ani je nevyvrátila. Její mluvčí řekl, že jednotky ukončily operaci proti IS v Havídži a začaly z oblasti odstraňovat výbušniny, které po sobě radikálové zanechali. Irácká armáda osvobodila Havídžu minulý týden. Havídža leží v provincii Kirkúk a byla posledním opěrným bodem IS na severu Iráku. Organizace stále ovládá oblast u hranice se Sýrií.
Turecko, stejně jako Irák a Írán, referendum o nezávislosti Kurdistánu neschvaluje a pohrozilo, že může proti iráckým Kurdům uplatnit sankce. Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes řekl, že Turecko začne postupně zavírat hraniční přechody do iráckého Kurdistánu a bude postupovat v souladu s dohodou s iráckou centrální vládou a také s Íránem. V neděli má jednat v Bagdádu turecký premiér Binali Yildirim.