Irácké ministerstvo zahraničí si předvolalo tureckého velvyslance, aby protestovalo proti údajným provokacím Ankary. Turecko si zase pozvalo na kobereček iráckého velvyslance kvůli kritice prodloužení mise tureckých vojáků na severu Iráku. Tamní vláda tvrdí, že k tomu nedala svolení.
Předvolání tureckého velvyslance souvisí s úterním kritickým výrokem tureckého premiéra Binaliho Yildirima. K plánové ofenzivě irácké armády proti Islámskému státu (IS) v Mosulu prohlásil v parlamentu, že dostane-li se oblast Mosulu obývaná sunnity pod kontrolu šíitských jednotek, vystupňuje se napětí mezi komunitami sunnitských a šíitských muslimů. Irácká armáda operaci připravuje, ale zatím není jasné, zda do ní zapojí, tak jako v případech osvobozování jiných měst, i spojenecké šíitské milice.
Napětí mezi Irákem a Tureckem se stupňuje od loňska, kdy Turecko vyslalo na sever Iráku svou armádu - oficiálně proto, aby se podílela na výcviku iráckých vojáků. Turecký parlament minulý týden o rok prodloužil mandát armádě bojovat proti ozbrojeným skupinám na území Iráku a Sýrie. V Iráku jsou turečtí vojáci podle Ankary v rámci mezinárodní mise, při níž se cvičí iráčtí vojáci pro boj proti IS. Irácká vláda ale tvrdí, že do země turecké vojáky nepozvala, a považuje je za okupanty.
Irácký velvyslanec byl v Ankaře předvolán za rezoluci, jíž irácký parlament odsoudil prodloužení mandátu tureckých vojáků v zemi. Premiér Hajdar Abádí řekl, že působnost Turků v Iráku je "jednou z výzev", které vláda čelí před mosulskou operací. Zapojení Ankary může podle Abádího rozpoutat "regionální boje".
Vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes prohlásil, že nikdo nemá právo stavět se proti přítomnosti tureckých vojáků v iráckém výcvikovém táboře Bašika v době, kdy je Irák tak rozdělen. A zdůraznil, že turecká armáda není v Iráku v roli okupanta.
Ta nyní bojuje na severu Sýrie, podle tvrzení Ankary je cílem boj proti IS. Prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že úkolem vojáků je zabránit syrským kurdským milicím YPG rozšířit území ovládané Kurdy u turecké hranice. Ankara řadí YPG k teroristickým organizacím stejně jako Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž Turecko operuje na území severního Iráku.