Irák: desetitisíce demonstrují proti <span>setrvání armády USA</span>

Zahraničí
18. 10. 2008 10:01
Následovníci radikálního klerika Muktady Sadra vyšli do ulic.
Následovníci radikálního klerika Muktady Sadra vyšli do ulic.

Následovníci radikálního klerika Muktady Sadra vyšli do ulic.V bagdádských ulicích dnes desítky tisíc iráckých šíitů protestují proti nové americko-irácké bezpečnostní dohodě. USA podle ní budou mít právo ponechat svou armádu v Iráku ještě nejmíň tři roky, což se mnohým šíitům nelíbí.

Demonstrace byla protiamerickým protestem a vyvrcholila spálením podobizny prezidenta Spojených států George Bushe a ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Protest se konal za mimořádných bezpečnostních opatření, v ulicích se objevila nová kontrolní stanoviště a na střechách domů hlídkovali odstřelovači.

Sadrovo poselství bylo určeno poslancům a před davem je přečetl klerikův poradce šajch Abdal Hádí Muhammadaví: "Irácká vláda se zpronevěřuje Bohu i národu a předložila vám dohodu, ačkoli ví, že to poznamená Irák i jeho vládu na mnoho let. Říká-li že dohoda ukončí okupaci, pak vám musím sdělit, že okupant si své základny zachová. Lže každý, kdo tvrdí, že vám tato smlouva zaručuje svrchovanost. Věřím tomu, že naši bratři v parlamentu budou hájit vůli národa, a nikoli okupanta. Nezrazujte lid."

Demonstranti, z nichž mnozí byli zahaleni v iráckých vlajkách a nesli zelené šíitské prapory, volali: "Ne Americe, ne ďáblu, raději zemřeme, než bychom ustoupili Americe, odejděte z Iráku!"

Premiér Málikí (vlevo) se pokusí prosadit dohodu s USA do konce roku.Koaličním armádám v Iráku vyprší mandát OSN 31. prosince. Má jej nahradit nová irácko-americká smlouva, která stanoví podmínky, za nichž budou moci Američané v Iráku působit. Iráčtí vyjednávači přinutili americkou stranu k mnoha ústupkům, například v otázce konkrétního data stažení. Je jím konec roku 2011, pokud irácká vláda nepožádá o prodloužení.

Iráčané také nepřistoupili na neomezenou imunitu Američanů před iráckými zákony. Podle iráckého práva budou souzeni ti, kdo se mimo službu a mimo svou základnu dopustí závažných trestných činů.

Americký ministr obrany Robert Gates už začal návrh dohody konzultovat se členy Kongresu. V Iráku má dohoda mnoho odpůrců mezi šíity i sunnity. Premiér Núrí Málikí je šíita a přeje si, aby parlament dohodu schválil do konce roku. Pozorovatelé ale upozorňují, že bude-li se o to pokoušet přes všeobecný odpor, čeká ho politická izolace. Nejvlivnější šíitský hlas v Iráku patří velkému ajatolláhovi Alímu Sistánímu. Ten řekl, že je pro jakoukoli dohodu s USA třeba získat všeobecnou podporu.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ