Irák: největší masakr od začátku války
16.08.2007 08:48
Na nejméně pět set mrtvých a mnoho zraněných stoupla podle iráckých zdravotnických zdrojů bilance čtyř úterních atentátů, které zasáhly vesnice v severoiráckém okrese Sindžár v provincii Ninavá obývané převážně sektou jezídů. Irák zažil zatím vůbec nejkrvavější den od začátku války.
V severním Iráku byl včera vyhlášen zákaz vycházení. Starosta okresu Sindžár, dějiště masakrů, oznámil, že povolení k výjezdu na silnice mají jen vozidla, která se účastní evakuace raněných.
Podle starosty zatím není možné uzavřít bilanci mrtvých a raněných, neboť ze sutin asi třicet zničených domů jsou stále vyprošťovány další osoby.
Americká armáda ve včerejším prohlášení uvedla, že jakkoli je brzy hovořit o vinících, "primárním podezřelým" z útoků je teroristická síť Kajdy. Podle armády to vyplývá z koordinovanosti a rozsahu akce.
Čtyři vozy odpálené sebevražednými atentátníky explodovaly v místech obývaných převážně šíitskou sektou jezídů (jazídí). Jejich víra spojuje islám s polytheistickými kulty a některé tradice bývají odvozovány až od zoroastrismu.
Sindžár je obec nedaleko syrských hranic na místě starověké Singary, která bývala v římské době důležitým opevněným střediskem v hraniční oblasti s perskou říší. Oblast patřívala předtím k jádru dávného asyrského státu, ale v helénismu význam ztratila.
Zřejmě již v prvním století n. l. byla arabizována a začátkem druhého století pravděpodobně měla velmi silnou křesťanskou obec. Kurdové do oblasti přišli nejspíš až s expanzí islámu.
Bílý dům odsoudil jednu z nejvražednějších sérií násilností za čtyři roky války v Iráku jako barbarství. "Zbabělý a barbarský útok proti nevinným civilistům tolerantní náboženské menšiny" odsoudila také kurdská regionální vláda. V prohlášení slíbila odhodlání "pomoci irácké vládě a bezpečnostním silám přivést před spravedlnost vrahy odpovědné za přípravu podobných zbabělých činů".
V iráckém parlamentu s 275 poslanci mají jezídové, kteří jsou z etnického hlediska hlavně Kurdové, tři zástupce. Jezídové se dlouhou dobu snažili udržet stranou násilných sektářských a politických konfliktů, které krvavě postihují velkou část zbytku Iráku.
Počet jezidů se odhaduje v rozmezí 300 tisíc až 750 tisíc. Nejvíce jich žije v širokém okolí Mosulu v provincii Nínavá, v Syrii, Turecku a na Kavkazu. Muslimové jim předhazují, že uctívají "satana".
V posledních měsících se v Iráku výrazně zhoršily jejich vztahy se sousedními sunnitskými komunitami. Nevoli sunnitů vyvolal zejména případ ze začátku dubna, kdy dav jezidů ukamenoval sedmnáctiletou dívku za to, že přestoupila na islám a utekla z domova s muslimským přítelem, za kterého se chtěla vdát.
Drsné scény lynčování "odpadlice" byly zachyceny mobilním telefonem a poté rozšířeny na iráckých webových stránkách. Sunnitští extremisté rychle zorganizovali "pomstu", která se ale nezaměřila jen na osoby údajných provinilců.
Koncem dubna například ozbrojenci přepadli autobus vezoucí jezidy do jejich vesnice Bešika u Mosulu. Útočníci vyvlekli z vozidla 23 cestujících, které pak zabili.
Na snímku pozůstatky útoku v iráckém Sindžáru.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.